„Na přijetí  této úpravy jsme čekali delší dobu," uvedl starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka a pokračoval: „Je dobře, že tato možnost existuje. Současná výše zdaleka nepokrývá naše náklady na nakládání s odpady." Bělá nad Radbuzou ročně doplácí zhruba 700 tisíc korun.

„Nechceme příliš zatěžovat občany, ale zřejmě na podzim se bude tímto tématem zabývat zastupitelstvo a k úpravě zřejmě dojde," dodal Picka.
Jiná je situace v Domažlicích. „Sice doplácíme, ale nijak závratně. Občané dobře třídí, systém funguje, nemáme potřebu poplatek zvedat" konstatoval domažlický starosta Miroslav Mach. Domažličané nyní platí 450 korun ročně.

Stabilizace celkových nákladů na odpady je kromě zvyšujícího se podílu vytříděného odpadu podpořena i zakoupením nového kuka vozu, který má velkou kapacitu, již maximálně využívá, a tím se snižují náklady na jeho provoz. V Domažlicích se také zvyšují počty nádob na tříděný odpad, který zpětně přináší platby od svozových firem.

„Může se v budoucnu stát, že stát zvedne poplatky na skládkách, to bychom pak asi už neustáli a poplatek bychom museli zvýšit," varoval Mach.
O výši poplatku pro příští ro budou rozhodovat i menší obce. „ Momentálně nevím, jestli budeme zvedat poplatek za odpad, ale poslední dobou je toho zdražování nějak moc, tak asi zůstaneme  na stejné výši jako letos," komentoval toto téma drahotínský starosta Jan Michal. V jeho obci nyní platí občané 350 korun ročně, děti a senioři o padesátikorunu méně a za jeden rekreační objekt je sazba rovněž 350 korun.

Předkladatelé novely mimo jiné argumentovali tím, že částka se neupravovala deset let.