Návštěvníci i obyvatelé města se po roce opět dočkají jedné z největších prázdninových atrakcí: od pátku 5. července bude o víkendových večerech křižovat domažlické náměstí ponocný, aby střežil bezpečí, hlídal město před požárem a ohlašoval, která hodina odbila.

Role ponocného už déle než dvě desetiletí náleží Romanu Holubovi. V dlouhém kabátě, s troubou z volského rohu, halapartnou a lucernou se pohybuje především v okolí domažlického kostela a věže. Funkce ponocného, která je v současnosti už jen symbolická, se v Domažlicích zrodila pravděpodobně ve 14. století a přetrvala do 19. století. „Chodím náměstím hlavně během turistické sezony v červenci a srpnu. Když má někdo chuť a chce ponocného slyšet, tak mu také zazpívám,“ uvedl už dříve pro deník.cz Roman Holub, kterého jeho historický koníček ani po letech nepřestal bavit. "Jsem rád, že tradici dodržujeme,“ prohlásil Roman Holub, který v minulosti bydlel pod věží a měl k domažlické zvyklosti velmi blízko.

O letošních prázdninách bude ponocný vyrážet na náměstí vždy v pátek a sobotu od 21 a 22 hodin. Výjimkou bude jen jeden srpnový víkend, kdy lidé uvidí Romana Holuba v sobotu a neděli 10. a 11. srpna. V sobotu vyjde ponocný ve 20, 21 a 22 hodin, v neděli pak ve 20 a 21 hodin.