„Restaurátorský záměr máme zpracovaný od loňska, podali jsme žádost o dotaci na potřebné práce. Jak s ní dopadneme, by se mělo rozhodnout do konce roku," uvedl Jakub Mráz z odboru správy majetku domažlické radnice.

Samotná renovace by tak měla proběhnout zřejmě na jaře příštího roku.

„Musí se upravit přerostlá vegetace, očistit samotný kámen, zrenovovat nápis, udělat retuše, na bustě například dokreslit brýle," vyjmenoval nejpodstatnější zásahy Mráz.

Antonín Steidl byl lékař, okresní starosta, zemský i říšský poslanec. Narodil se v Domažlicích, studoval v Klatovech, poté odešel do Prahy, kde zažil pohnutou éru roku 1848. Těsně před maturitou založil protirakouskou organizaci Bratrstvo rudého praporu, což se stalo záminkou pro jeho zatčení.

Steidl byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Prostřednictvím hraběte Stadiona požádal o milost. Trest mu byl poté změněn na doživotí. Vykonával ho v těžkém žaláři v Mukačevu na samém východě Rakousko-Uherska.

Po dokončení studií pracoval jako významný lékař.

V září roku 2010 byla pokřtěna kniha Marie Korandové Evropan z Domažlic, která věrně zachycuje jeho životní osudy. K sepsání osudu hrdiny románu ji přivedla skutečnost, že její babička sloužila v rodině Steidlů.

Na vydání knihy se kromě jiných finančně podílel i Antonín Sichrovský, pravnuk slavného lékaře.

„Moje babička byla Steidlovou dcerou. Já jsem už poslední v rodině, kdo udržuje pradědečkův odkaz," zmínil.
Podílel se i na opravě Steidlova hrobu.

„Jsem moc rád, že se podaří pomník v parku opravit," pochvaluje si.

Pan Sichrovský žije sice v Praze, ale k Domažlicku má blízký vztah. „Téměř celé léto trávím pravidelně na Babyloně," říká.