Kam se vydat na střední školu, jak se uplatnit na pracovním trhu, jaké kroky podniknout do budoucna?

Tyto otázky si musí položit většina žáků 8. a 9. tříd základních škol i jejich rodiče. Právě jim byla proto určena veřejná prezentace studijních nabídek a pracovních příležitostí s názvem „Od vzdělání k zaměstnání“, kterou již potřetí pořádala Okresní hospodářská komora Domažlice ve spolupráci s městem a Úřadem práce v Domažlicích.

V sále Městského kulturního střediska se včera prezentovaly všechny střední školy a učiliště z okresu, stejně jako sedm firem, v nichž by budoucí studenti těchto škol mohli najít uplatnění.

„Chtěli jsme především podpořit technické obory,“ vysvětlila ředitelka Okresní hospodářské komory Domažlice Dana Vogeltanzová. „Zájem o zedníky, tesaře či automechaniky je velký a učňů je pořád nedostatek. Věříme, že tato akce napomáhá i lepší spolupráci a komunikaci škol s firmami, která se v poslední době zlepšuje,“ poznamenala ředitelka.

Řada škol, stejně jako Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn, se prezentovala zábavnou formou a řadu věcí si mohli návštěvníci ´osahat´.

„U nás si zájemci mohli vyzkoušet grafické počítačové programy na návrh stavby domu nebo 3D modelu technických součástek. Měli jsme i soutěže o různé ceny. U mechaniků museli návštěvníci rozpoznávat značky aut, u agropodnikání zase zvířata a rostliny,“ uvedl ředitel horšovskotýnské školy Václav Švarc.

„Je to tu vážně hezké a pestré. Vyzkoušela jsem si tu spoustu zábavných technických věcí, i když to pro mě jinak moc není,“ svěřila se patnáctiletá návštěvnice Daniela Karasová. „Já totiž toužím být zdravotní sestrou,“ plánuje školačka.