Jakmile se lidé o nové službě pro nevyléčitelně nemocné dozvěděli, velmi rychle o ni začali projevovat zájem. „Od třetího ledna jsme měli celkem osm pacientů, třem z nich jsme asistovali u úmrtí v rodinném kruhu,“ uvedla vrchní sestra mobilní služby.

Lékař domácího hospice Radovan Kunc řekl, že potřeba tzv. paliativní péče (péče o pacienty se závažným onemocněním pozn. red.) je v regionu velmi vysoká. „Je to služba, která je specifickým doplněním ostatní zdravotní péče, malý chybějící článek pro lidi, kteří chtějí odejít doma se svými blízkými. A my jim pomáháme v prostředí, ve kterém oni sami chtějí být,“ vyzdvihl smysl služby Kunc.

Ilustrační foto
Hospic svatého Lazara pomůže i doma u nemocných

Podle ředitelky hospice Jiřiny Helíškové se už dlouho zvažovalo, zda domácí službu nezřídit. „Až loni na podzim jsme cítili, že uzrál čas. Tehdy totiž jediný fungující domácí hospic Domov nám poslal oznámení, že s domácí péčí končí a zda budeme schopni jejich pacienty převzít,“ popsala ředitelka s tím, že svatý Lazar se s příchodem nového lékaře i personálně stabilizoval. „Tak jsme si řekli, že není na co čekat. Vycházeli jsme také z toho, že máme znalosti z paliativní ambulance, která se v roce 2019 otevřela,“ poznamenala ředitelka.

Také Helíšková potvrdila, že poptávka po domácí péči je v kraji opravdu vysoká. „Dostávali jsme dotazy i z nemocnic, zda jsme schopni se postarat o pacienta doma, což právě nějakou dobu vykonávala naše ambulance.“

Primář kamenného hospice Martin Pachner informoval, že díky medializaci služeb hospice se zájem o péči rapidně zvedl. „Za posledních pět let vzrostla obsazenost hospicu o třetinu. Loni jsme měli zhruba 350 hospitalizací a další klienty v ambulanci. Máme přehršel žádostí,“ okomentoval s tím, že přednost mají onkologičtí pacienti, u nichž se projeví příznaky nemoci jako například bolesti, kašel a dušnost a nejsou zajištěni nemocnicí. „Průměrná doba hospitalizace v kamenném hospicu je 25 dní, doma šest,“ dodal Pachner.

Hospic svatého Lazara.
Pacientů, kteří potřebují hospicovou péči, přibývá. Lazar zřídí mobilní

Zájem o paliativní péči rychle roste i v řadách odborné veřejnosti. Ve Fakultní nemocnici v Plzni také působí paliativní tým a ke svatému Lazarovi chodí vypomáhat lékaři z FN. „Navzájem se tak obohacujeme a lékaři nám posílají klienty. Rovněž spolupracujeme s plzeňskou lékařskou fakultou, která chce mít u nás pro studenty akreditované pracoviště,“ uzavřela Helíšková.

Klienti za den poskytované služby zaplatí 350 korun, zbytek nákladů hospice hradí od darů soukromých sponzorů. Zařízení rovněž podporuje město Plzeň a Plzeňský kraj.