Podle ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslava Vilda nastoupili do nemocnice policisté z pořádkové jednotky se specializací zdravotník. „Přihlásili se dobrovolně. My jsme dbali na to, aby to byli lidé, kteří nebudou chybět ve službě. Nemáme totiž stálou pořádkovou jednotku, a jsou to tedy policisté, kteří vedle toho mají ještě úkoly na základních útvarech,“ vysvětlil ředitel s tím, že počet policistů v nemocnicích se už rozšiřovat nebude. „Máme jen omezené množství policistů se zdravotní průpravou,“ poznamenal.

„Policisté v nemocnici pomáhají od 5. listopadu do konce nouzového stavu. Slouží dvanáct hodin a vždy po dvou,“ doplnil ředitel.

„Těší mě, že v této náročné době mohou rovněž i policisté nabídnout své služby zdravotnickým zařízením, zúročit zde své odborné znalosti a zdravotníkům alespoň částečně ulevit v jejich nelehké a vyčerpávající práci. Spolupráce bude doufám přínosná nejen pro zdravotníky, ale do budoucna i pro samotné policisty,“ uzavřel ředitel.

Ve Stodské nemocnici se policisté budou věnovat covidovým pacientům. „Budou k dispozici sloužícím sestrám. Budou jim pomáhat s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence proleženin, ale zároveň budou pod přímým dohledem vykonávat i některé odborné činnosti sester. Pokud nebudou intenzivní lůžka vytížena, budou vypomáhat s péčí o covidové pacienty u lůžek standardních,“ uvedla vrchní sestra interního oddělení Drahoslava Letáková.