Občanky, řidičáky, pasy a další doklady si vzali ´na mušku´ policisté během kontrol, při kterých vůbec poprvé na domažlickém okrese využili takzvaný Schengenbus. Nenápadný vůz, v jehož útrobách se skrývají špičkové přístroje, se v úterní podvečer zastavil v centru Semošic.

Kontrolně preventivní akce služby cizinecké policie probíhala v úterý po celé republice. „Kontrolujeme legálnost pobytů cizinců na území České republiky, pátráme zároveň po hledaných a pohřešovaných osobách, odcizených vozidlech a věcech, a zároveň působíme i na cizince preventivně – předáváme jim znovu informace o možnosti využití nově přijatého institutu Dobrovolných návratů,“ vysvětlil vedoucí inspektorátu cizinecké policie v Domažlicích nadporučík Dušan Kuča s tím, že za jediný den zvládli policisté z domažlického oddělení, pod které spadají okres Domažlice a Klatovy, kontroly v Klatovech, na Folmavě i v Semošicích.

„Kontrolami tržnic na Folmavě jsme ve spolupráci s Celním úřadem Domažlice odhalili tři osoby – Vietnamce, kteří se nedokázali prokázat oprávněním zde pracovat. Na základě příslušnosti se řešení této věci ujal Celní úřad a pokud zjistí, že doklady skutečně nemají, předá to zpět cizinecké policii, která zahájí řízení o jejich vyhoštění z České republiky,“ vysvětlil zástupce Kuči nadporučík Josef Prokop.

Zatímco jiná policejní hlídka v nedalekých Křenovech dávala tipy na vhodné ´adepty´ k lustraci, v Semošicích policisté v Schengenbusu zkoumali pravost dokladů opravdu pečlivě.

„Vybavení je schopno odhalit padělky veškerých dokladů, například občanských průkazů, cestovních dokladů nebo technických průkazů. Máme tu různé filtry, ´pero´, které umí doklad prosvítit a odhalit případné přepisování nebo gumování. Přístroj si také umí například ´načíst´ fotku a rozpoznat, zda souhlasí v reálu s osobou,“ uvedl praporčík Jiří Pejsar a dodal, že Schengenbus je v podstatě pojízdnou laboratoří, ve které nechybí mikroskop, počítač, ale i agregát, díky kterému mohou policisté pracovat i v noci bez omezení.

V celém domažlickém okrese se do akce zapojilo 23 policistů. „Schengenbus máme zapůjčený od oblastního ředitelství, ale budeme jej využívat i v budoucnu,“ dodal Kuča.