Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokuty za černý odpad jdou do tisíců korun

Domažlice - Moderní technika i zvýšené pokuty. Města využívají mnohé nástroje k potrestání lidí, kteří zakládají černé skládky, mj. tím, že odpad ukládají v okolí nádob na separovaný odpad.

3.11.2016
SDÍLEJ:

SLOŽENÍ ODPADU mimo kontejnery zachytily kamery i v Hruškově ulici nedaleko tenisových kurtů. Nadměrný odpad musí lidé dopravit do sběrného dvora. Foto: archiv Městské policie Domažlice

„Odkládání odpadu mimo místa k tomu určená není bohužel ničím neobvyklým, i přesto, že je toto jednání kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku, navíc se značným finančním postihem," potvrzuje mluvčí domažlické městské policie Věra Říhová.

Strážníci černé skládky nebo odpad vedle sběrných nádob registrují téměř denně.
„Odpad je často zasunut mezi kontejnery nebo je zastrčený za nimi, aby nebyl na první pohled patrný. Na odlehlejších místech města se naši strážníci setkávají také s černými skládkami domovního, stavebního nebo jiného odpadu. Je evidentní, že řada přestupců, kteří se rozhodnou s odpadem takto naložit, si své protiprávní jednání uvědomuje a odpad uložený mimo nádoby se snaží zakrýt nebo umístit na málo frekventované místo," popisuje velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal.

Mimořádný úklid prostranství u kontejnerů přináší zvýšené náklady a nároky na čas zaměstnanců Domažlických technických služeb.
„Ročně jde o částku v řádech statisíců, navíc naši lidé by mohli stihnout jinou práci, kdyby nemuseli uklízet nepořádek okolo kontejnerů," uvedl ředitel DTS Jaroslav Zavadil.

Strážníci při dohledávání nepořádníků používají moderní technologie – kamery a fotopasti. Městský dohledový kamerový systém mnoho sběrných míst monitoruje. V místech, kde kamery nejdou, používají strážníci fotopasti, které stejně jako kamery nahrávají videozáznam nebo pořizují fotografie.
„Určení a vyhledání pachatele přestupku je tedy díky místní a osobní znalosti strážníků pouze otázkou času – pachatel je následně předvolán na služebnu Městské policie Domažlice k podání vysvětlení," zmiňuje Říhová.Výsledkem jednání na strážnici je pak bloková pokuta nebo postoupení věci příslušnému správnímu orgánu.

„Ani jeden způsob není pro pachatele právě levnou záležitostí – v blokovém řízení je možné udělit pokutu do výše 5 000 korun, čehož také strážníci využívají," připomněla Říhová.

„V případě správního řízení může být pokuta vyměřena až do výše 50 tisíc korun. Novela zákona o přestupcích, účinná od 1. října 2016, umožňuje správnímu orgánu v případě opakovaného spáchání daného přestupku uložit ještě vyšší sankci, a to až 75 000 Kč. Tato možnost je dána spuštěním evidence přestupků, díky které je recidivu možné nejen snadno posoudit, ale především adekvátně postihnout," varoval velitel Kubal. V posledním říjnovém týdnu strážníci několik osob pokutovali za uložení odpadu mimo nádoby na separovaný odpad například ve Švabinského a Rohově ulici.

„Krabice a plasty se tady válí skoro každý týden. Kolikrát se přes ně špatně dá dojít i k samotnému kontejneru," říká Dana Lokvencová ze sídliště Kozinovo Pole s tím, že problém způsobují i přeplněné nádoby, do kterých se často nevejde další odpad.

Autor: Josef Babor

3.11.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před druhou hodinou čekalo na vstup do volebního okrsku 10 v domažlické Městské knihovně Boženy Němcové asi 20 lidí.

Na Domažlicku se volí na 138 místech

Voliči v seniorském penzionu v domažlické Břetislavově ulici volili do přenosné urny.
2

Lidé mohli volit v seniorském penzionu do přenosné urny

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Moldavan kradl v Kauflandu. Při útěku ho zadrželi strážníci

Domažlice – Domažličtí strážníci byli přivoláni do domažlického Kauflandu.

V Semošicích hořelo ve sklepě

Semošice – K požáru sklepa rodinného domu vyjely ve středu před půl sedmou večer tři jednotky hasičů. Poplach byl vyhlášen profesionálům ze Staňkova a jednotkám SDH Horšovský Týn a Semošice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení