Traumatizující pohřeb oběti tragické nehody u Kouta na Šumavě otřásl rodinou Cifrových. Stále se z obřadu na domažlickém hřbitově vzpamatovávají a volají po nápravě za komplikace při uložení rakve do hrobu. Jeho otvor nebyl dostatečně velký.
„Rakev vůbec nešla do hrobu. Zasekla se v otvoru, nakonec do výkopu spadla napříč,“ popisuje babička zesnulého Monika Cifrová. Dřevo rakve se při pádu navíc poškodilo.

„Byli jsme v šoku, farář z obřadu odešel, stejně tak i řada truchlících. Snad sedm lidí se pak pokoušelo rakev znovu vytáhnout zpět nahoru,“ pokračovala Cifrovás tím, že rakev museli odložit na vedlejší hrob a teprve před nimi začali zaměstnanci Domažlických technických služeb (DTS) upravovat výkop, který zajišťovali již před obřadem.

„Zaplatila jsem DTS za vykopání hrobu, měli se o to postarat. Ovšem podle ředitele DTS Jaroslava Zavadila si máme tohle kontrolovat sami,“ dodala Cifrová.

„Rodině jsem vysvětlil, že technické služby zajišťují výkop hrobu, to znamená zeminy, o uložení se posléze stará pohřební služba. Hrob je stavba, jejímž vlastníkem je rodina, a tato stavba není v dobrém technickém stavu. Základy byly takové, že neumožňovaly standardní uložení rakve a její prostorová kostra neodpovídala velikosti vstupního otvoru,“ vysvětlil ředitel DTS Jaroslav Zavadil.

Než došlo k finálnímu uložení rakve do hrobu, musel zaměstnanec odsekat ještě část betonu, který byl v základech a který bránil dokončení obřadu.

Přestože jde o majetek rodiny, připustily Domažlické technické služby pochybení. „Naše pochybení je v tom, že paní Cifrová nebyla našimi zaměstnanci informována o špatném technickém stavu jejich hrobu,“ pokračoval ředitel Zavadil s tím, že Monice Cifrové navrhl několik řešení. „Z nich si vybrala písemné zaslání formy, jakým způsobem bude náš zaměstnanec za toto pochybení potrestán,“ uvedl Zavadil.

„Vyjádření skutečně zaslal. Nicméně nám rovněž navrhoval vrácení padesáti procent ceny,“ podotkla Cifrová, která situaci řeší nejenom kvůli sobě, ale i proto, aby se podobný případ neopakoval.

„Dalšímu jednání se nebráním. Pokud má rodina další požadavky, měla by je doložit písemně,“ uzavřel Zavadil.