Nebývale širokou diskusi vyvolal článek o možném budoucím návratu sochy pohraničníka se psem na původní místo u domažlické křižovatky, která díky třímetrové soše dostala mezi obyvateli města pojmenování ´u Golema´.

Od minulého pátku do středy probíhala na stránkách www.domazlicky.denik.cz anketa, do které se zapojilo 162 lidí. Převažovali mezi nimi příznivci návratu sochy. V poměru 126:36 převážili nad těmi hlasujícími, kterým by dávný symbol vadil.

„Symbol totality by měl natrvalo zmizet z očí všech normálních lidí. Když bychom symboly vraceli, tak by se mohla též vyvolat diskuse o tom, zda vrátit ostnaté dráty a opravdové živé pohraničky se samopaly,“ míní ve svém mailovém vzkazu čtenář Miroslav Knopp.

Přidal i doporučení, co dál se sochou: „Doporučil bych ji prodat nějakému bývalému pohraničníkovi – „papalášovi“, aby si sochu dal do své zahrady a mohl na její hruď dávat odznaky a vyznamenání získané za chytání narušitelů na hranicích.“

„Golem k tomuto místu patřil, žádné emoce ve mně nevyvolává,“ uvádí v internetové diskusi Štěpánka Sladká.

Podobný názor zastává i diskutérka Katka: „Jako dítě jsem se těšila, až půjdu kolem psa a budu mu moct sáhnout na čumák pro štěstí. Proč pořád vytahovat minulost, je přece plno věcí, které ty časy připomínají a přesto je necpeme do sklepů, neničíme.“

„Navrhuji na místo postavit sochu Choda s čakanem v ruce, možná i se psem, který v minulých stoletích hlídal hranici proti pašerákům. Pod sochu bych umístil tabuli s vysvětlením, kdy v minulosti již začali mocní omezovat svobodu cestování a obchodu a věrní potomci Chodů poslušně za mrzský úplatek hrdě chránili svého pána,“ rýpl si diskutující pod jménem Kuba.

Kompromisní řešení nabízí Jirka: „Sochu bych tam nechal vrátit, ale umístil bych k ní tabulku s výkladem co ´dobrého´ pohraničníci udělali a co chránili.“
„Jsem opravdu zděšen. Našim spoluobčanům by nevadil návrat pohraničníka – symbol komunistických ochránců hranic, kteří neváhali zastřelit na hranicích každého ´narušitele´ včetně žen i dětí. Hájit to jakousi uměleckou hodnotou doby, je naprostá ztráta rozumu. Jak by se na tom místě líbila díla z doby německé okupace nebo třeba socha Klementa Gottwalda?“ vznáší řecnický dotaz Jiří Bay.

Dílo, které zavdalo příčinu k nové diskusi mezi občany Domažlic, vytvořil akademický sochař Zdeněk Němeček. V roce 1965 ho domažlický útvar Pohraniční stráže věnoval do majetku města.

Podstavec k soše, který stále stojí na svém místě u kruhového objezdu na křižovatce ´U Golema´, vytvořil tehdy neznámý Jan Kaplický.
Domažlická radnice dlouhé roky nemohla rozhodnout, co se sochou podniknout, neboť nebyla vyjasněna majetková práva. Po složitém pátrání bylo nedávno potvrzeno, že dílo je skutečně majetkem města Domažlice.