Tradiční výstavu výpěstků uspořádali o víkendu členové ZO Českého zahrádkářského svazu Holýšov.

„Letos je divný rok, protože květiny a vůbec všechno je dřív, řekl bych tak o tři týdny," konstatoval předseda holýšovských zahrádkářů Jiří Martínek.

Holýšovští proto sáhli pro exponáty nejen do svých řad, ale některé přidali i neorganizovaní zahrádkáři, a to nejen z Holýšova, ale také například od Nepomuka. Co se předsedovi na výstavě nejvíce líbí?

„Všechno. Mně osobně se líbí hlavně to, že se expozice povedla. vypadá hezky a návštěvníci přicházejí. Deset minut po otevření už tu byli první lidé. Bohužel musím říct, že návštěvnost výstav je rok od roku slabší," odpověděl Martínek s tím, že výstavu doplnili i panely, které vytvořili v místní mateřince a kroužku keramiky. Samozřejmě pozvali i tradiční prodejce výpěstků a připravili tombolu.

„Máme tady také doslova obří květiny, které pěstuje paní Dana Zagainová odtud z Holýšova. Sice není naší členkou, ale zahradničení rozumí," upozornil nás další z pořadatelů Josef Tauer.

S ním jsme pak korzovali výstavou a obdivovali kapitální cibuli Marie Radové, či úrodu mladého zahrádkáře – školáka Milana Pinkera, jíž vévodila obrovská hlávka zelí. „Nejsou našimi členy, ale výpěstky mají nádherné," podotkl Tauer.

Mladého zahrádkáře jsme se nakonec na výstavě zeptali, jak se stal pěstitelem.

„Zahrádka mne začala bavit a tak jsem začal pěstovat. Mám mrkev, hlavně brambory, pak i zelí a na kompostu jsem měl cukety a dýně. Pak jsem ještě pěstoval feferonky – kozí rohy a samozřejmě zeleninu do polévek. Vše pěstuji hlavně s dědou a tetou," prozradil 14letý školák Milan Pinker.

Na holýšovské výstavě nemohly chybět exponáty od Václava Kauera z Chotiměře, který je vyhlášený zejména svým česnekem.

„Už prý letos nemá žádný, taková je po něm sháňka," upozornil nás zahrádkář.

Spolu jsme došli ke stolku, kde až oči přecházely nad různými druhy hroznového vína.

„Tohle víno je pěstované na dvoře, ale je luxusní. Vypěstoval je pan Fait ze Staňkova. Je to jeden z nejstarších členů-zahrádkářské organizace na okrese, je mu už 83 let, ale víno má pořád skvělé," pochválil přítele zahrádkáře Tauer.

U vystavených růží jsme poté zastihli návštěvnici z Horšovského Týna.

„Zahrádku mám jako koníčka, mojí láskou byly chryzantémy, které jsem pěstovala pětadvacet let. Měla jsem ale smůlu, skončila jsem s nimi, protože mi po pět let na ně chodili zloději a kradli mi je přes plot. Rozhodla jsem se, že nikomu nebudu dělat zahradníka. S chryzantémami jsem proto skončila a na zahrádce nyní pěstuji vše, co se dá zužitkovat v kuchyni – rajčata, papriky," říká Anna Plasová.

A protože se jí po kytičkách stýskalo, má alespoň růže.

„Těm se ale na mojí zahrádce moc nedaří. Mám pro ně špatné prostředí, zahrádku u rybníka, kde je vlhko a průvan. Ty, co jsme tam měli asi šestadvacet let, jsem vykopala a pořídila jsem si opakovaně nové. Řekla bych, že jsou už asi přešlechtěné a nemají ´výdrž´. Ale musím říct, že tuhle odrůdu Jadis mám druhým rokem a má o trošku tmavší květy. Má nádherné dlouhé poupě, je moc pěkná a je to pro mne radost. Jsem ráda, že mě sem na výstavu vzali sousedi, protože nemám možnost se někam dostat," vyprávěla nám paní Plasová, jíž bychom vůbec nehádali věk, v němž figurují dvě sedmičky.

Mezitím do sálu přicházeli další a další lidé, takže s návštěvností mohli být Holýšovští spokojení.