Z motoristů nedodržujících ´padesátku´ a o bezpečnost lidí v Hamru má obavy jeho obyvatel.

„Chcete si vyzkoušet, jak se dá beztrestně jet přes obec třeba sto dvacet? Přijeďte do Hamru u Trhanova. Padesát tu jezdí jenom málokdo. Je to úžasný pocit pádit po dokonalém asfaltu jako v Monaku. Co na tom, že sem tam přejedeme nějaké zvířátko. Však tady nemělo co dělat. Tady je závodní dráha. Zároveň zveme všechny nákladní vozy, aby tuto rychlostní zkoušku zpestřily. Vždyť na zákaz vjezdu dneska nikdo nevěří. A hlavně je tam dopravní obsluze vjezd povolen. Ten značí, že sem může vjet kdokoliv, kdo má potřebu si tudy zkrátit cestu. A z policie nemusíte mít strach. To opravdu ne. Ta má na starosti důležitější silnice. Nějaká vesnická cestička je naprosto nezajímá," napsal Deníku pan Jan Sladovník z Hamru.

Zároveň podal podnět dopravní policii.

Co zjistili policisté

„Dopravní policisté se stížností obyvatele Hamru zabývali a v uplynulých čtrnácti dnech v nepravidelných intervalech v této obci měřili rychlost pomocí radaru celkem desetkrát," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Podle jejích slov za uvedenou dobu byla radarem prověřena rychlost více než 110 vozidel. „Policisté zaznamenali překročení rychlostního limitu ve dvanácti případech. Čtyři motoristé projížděli obcí Hamr rychlostí 62 až 65 kilometrů v hodině, ve dvou případech činila rychlost projíždějících 63 až 70 km/h, v šesti případech byla naměřena rychlost 63 až 76 km/h," upřesnila mluvčí policie.

Jak byli potrestáni ti, kteří překročili v Hamru nejvyšší povolenou rychlost?

„Byly jim přičteny body v bodovém systému a ve dvou případech uložena bloková pokuta. Proběhlo také jednání vedení dopravní policie se stěžovatelem, který si přizval zastupitelku Trhanova Marii Novotnou," odpovídá Brožová.

Z měření policisté vyvodili následující závěry.

„Doporučili panu Sladovníkovi, aby se obrátil na starostu obce Trhanov s tím, že by bylo vhodné – podobně jako tomu je jinde – umístit vždy na začátek do obce informativní radar. Dále by pro větší bezpečnost bylo vhodné udělat v Hamru chodníky," popisuje závěry PČR mluvčí Brožová s tím, že při jednání bylo dohodnuto, že o něm dvojice uvědomí starostu Trhanova.

Co k situaci říká starosta Trhanova

Jednání proběhlo minulý týden, ale starosta byl včera dotazem po zakoupení informativního radaru do obce Hamr překvapen.

„Zatím mne o ničem nikdo neinformoval. Až budu mít oficiální informaci, budu na ni reagovat," odvětil Deníku Ondřej Frei s tím, že je přístupný jednání.

Dodal, že podněty občanů na rychle projíždějící vozy od Trhanova Lomikarovou alejí do Hamru i opačným směrem se již v minulosti zabývali.

„Navrhoval jsem už v minulosti jiná opatření, ať mezi Trhanovem a Hamrem sníží značkami rychlost na 60 kilometrů v hodině, nebo povolí posunout označení Trhanova a Hamru k sobě, čímž by se docílilo maximální rychlosti 50 km/h od začátku Trhanova až na konec Hamru. Ani jeden z mých návrhů nebyl akceptován. Pokud tam chtějí dát radar, nebude to – z mého pohledu k ničemu, jen to bude stát naši obec peníze," prohlásil k prvnímu návrhu Frei.

Výstavbu chodníků v Hamru či mezi touto osadou a Trhanovem také nevidí reálně.

„Už dříve jsme chtěli udělat cestu pro pěší mezi Trhanovem a Hamrem. Máme tam však problém získat na ni prostor od občanů, kteří tam pozemky vlastní. Je mi divné, že mi pan Sladovník, když byl nedávno přítomen projednávání územního plánu, nic o tomto problému ani o podnětu na policii neřekl," zakončil starosta Trhanova a dodal, že bude jedině rád, pokud policie vyvolá jednání s obcí.

Obyvatel nenechá záležitost ´usnout´

„Jezdí tudy většinou lidé z okolí a pokud tu policisté měřili, rychle se to rozneslo. Řidiči si dávali více pozor, což bylo znát na naměřených rychlostech. V neděli se tu ale zase honili dva ´bavoráci´, vyběhnout někde dítě, nevím, jak by to skončilo. Myslím si, že když se podle územního plánu Hamr spojí zástavbou s Trhanovem, mohla by být všude povolená ´padesátka´," uvedl Deníku včera pan Sladovník s tím, že záležitost rozhodně nenechá spát.