Zámek je na základě nařízení vlády samozřejmě uzavřen pro veškeré návštěvy. Pro zájemce o prohlídku ale redakce Tachovského deníku ve spolupráci s kastelánem připravila desetiminutovou virtuální prohlídku. Krom nejstarších kamenných prvků původního hradu nahlédnete na trvale instalované i připravované expozice, do komnat, uvidíte původní pancéřované dveře z doby socialismu, jídelnu, chodbu s loveckými trofejemi, a dokonce i na půdu. „Sem se samozřejmě z bezpečnostních důvodů nechodí, ale uvidíme vskutku něco nezvyklého,“ říká průvodce a kastelán.

Podívejte se na komentovanou prohlídku zámku Tachov

Zdroj: Youtube

Zámek uchovává mnohé nevšední exponáty, jako jsou třeba originály písemností psaných samotnými panovníky nebo roztomilý osobní pražič kávy. „Pro návštěvníky máme připraveno i nějaké překvapení. Dlouhá léta je populárním exponátem pražič kávy. Zde se nasypala zelená kávová zrna a takto ručně se točilo kličkou, a dvacet minut se káva pražila,“ ukazuje Pavel Voltr, který se Deníku svěřil, že i v době uzavření zámku je zde práce dost, uklízí se a připravují expozice. „Co mi ale strašně chybí, jsou právě návštěvníci. Už se nemohu dočkat, až se zámek otevře a přijdou první,“ dodal kastelán.

O záchranu se postaral Dědkostroj

Dnes zachovaný zámek doplňovaný o nové expozice čekala ale původně demolice. Od konce druhé světové války chátral a demoliční příkaz byl vydán v roce 1968. Tachované dokonce proti demolici podepisovali petici. „Zámek se ale podařilo zachránit díky Dědkostroji. To byli řemeslníci, nadšenci v důchodovém věku, kteří začali zámek na vlastní pěst opravovat,“ přibližuje historii záchrany kastelán Pavel Voltr a dodává, že takzvaný Dědkostroj zámek opravoval od roku 1969 až do roku 1983.

A právě záchraně zámku a Dědkostroji se budeme věnovat v některém z následujících videopříběhů na stránkách Tachovského deníku.