Černá skládka dosud stále zdobí lom u Ždánova. Ani stovky na místě nalezených dokumentů včetně adres znějících na jména Martiny a Dimitriose z Bad Kötztingu nedokázaly napomoci k zjištění původce skládky a odklizení věcí. Na našich stránkách jsme o ní informovali už koncem února.

„Stalo se, že kdosi věci z pytlů vytahal a rozházel kolem dokola. Z větší části jsme tedy museli s kolegou Pachlem uklidit drobné věci. V lomu i v jímce jsme ponechali části sedací soupravy,“ říká vedoucí těžby Zdeněk Herajt.

Nic se neděje navzdory tomu, že firma LB Minerals, jíž lom patří, přitom informovala policii, která případ postoupila kolegům v Bavorsku.

„Policie nám pouze oznámila, že vše předala příslušnému oddělení ve Schwandorfu a zatím neustanovili pachatele. Od té doby nás oslovila pouze pracovnice ministerstva životního prostředí, že se tím také zaobírají a budou to řešit v rámci mezinárodní spolupráce, takže jsme jí zaslali fotografie. Ale vše jakoby zůstalo na mrtvém bodě,“ popisuje Herajt.

Původně prý se domníval, že záležitost černé skládky bude promptně vyřešena.

„Myslel jsem si, že když jsou tam na vyhozených dokumentech dvě jména i adresy, mailová adresa a telefon, šetří to policie i inspekce a ministerstvo životního prostředí, tak nebude problém najít viníka. Čekal jsem, že to dospěje k nějakému cíli,“ uvádí Herajt s tím, že od té doby se neozvali policisté, ani ministerstvo životního prostředí.

Zajímalo nás, co s černou skládkou hodlají dělat.

„Zatím nic. Čekáme. Kdyby věci nebyly rozlétané po lomu, možná po hektaru plochy, jak tam někdo pytle rozebral, asi bychom to tam do dneška nechali v původním stavu. Předpokládám, že až se na nás v dohledné době přijde podívat Báňská inspekce z Plzně, zřejmě nám to nařídí uklidit. Protože sedací souprava je objemná, nezbude nám pak nic jiného než najmout nákladní auto a odvézt vše na vlastní náklady někam do sběrného dvora nebo na Lazce. Pokud nám to tam vůbec vezmou,“ zakončuje vedoucí těžby Herajt.