V Peci vzniklo Dřevorubecké muzeum, konají se Dřevorubecké slavnosti a letos podruhé dění oživila soutěž tažných koní Podčerchovská rozporka.

„Před loňským premiérovým ročníkem jsme se byli podívat s kamarádem Zbyňkem Weningerem, který je i soutěžícím, na podobném klání u sousedů v Německu, kde jsme načerpali inspiraci,“ říká starosta pece Jan Riederer s tím, že po vydařené premiéře Podčerchovskou rozporku ´doladili´.

„Soutěž tažných koní doznala oproti prvnímu ročníku hodně změn. Poměrně dost jsme ji znáročnili tím, že jsme přidali překážky, jaké jsme viděli ´na zkušené´ v Německu. Tam jsme si také zajistili účast tamních koňáků v Peci,“ vysvětlil.

A skutečně vše klaplo na jedničku a Podčerchovská rozporka byla mezinárodní.

A nejen to, klaplo i počasí a o diváky rozhodně nebyla nouze. Vždyť vidět koně při ´práci v lese´, kde je z velké části oproti minulosti nahradily těžké a výkonné stroje, je sám o sobě neobvyklý zážitek.

„Loni jsem soutěž koní neviděl, letos jsem si ji ale nenechal ujít a moc se mi líbila. Bylo to skvělé, hlavně mne zaujali koně, jak při soutěži couvali s kládami,“ uvedl Josef Mathauser ze sousedního Chodova.

Nejvíce medailí vyhrál místní Zbyněk Weninger, a to hned s různými čtyřnohými pomocníky. Určitě se na jeho výsledku projevila skutečnost, že podobnou soutěž už absolvoval v SRN. Odnesl si ze tří vypsaných kategorií dvě zlaté a pak ještě po jedné stříbrné a bronzové medaili. Pouze v soutěži jednospřeží ho dokázal překonat Matouš Duffek z Pasečnice.

Výsledky Podčerchovské rozporky 2011

Jednospřeží: 1. Matouš Duffek z Pasečnice s Vesnou, 2. Zbyněk Weninger z Pece pod Čerchovem s Levadou, 3. Zbyněk Weninger z Pece s Baletkou, 4. Sebastian Limberger z Eschlkamu s Jeenou

Dvojspřeží: 1. Zbyněk Weninger (Pec), 2. Sebastian Limberger (Eschlkam), 3. Ernst Schönberger (Eschlkam), 4. Hans Hoffmann (Kötzting)

Jednospřeží s pomocníkem: 1. Zbyněk Weninger, 2. Hans Hoffmann, 3. Sebastian Limberger, 4. Ernst Schönberger