Přibližně 55 milionů korun zmizelo převážně pod zemí v Meclově. Obec se rozhodla vyřešit problematiku odpadních vod samostatně, i když před lety si pohrávala s myšlenkou využít čistírnu v Horšovském Týně.

„Zvažovali jsme různé alternativy, než jsme se rozhodli. První počin jsme udělali předloni v listopadu a investovali 200 tisíc korun,“ říká starosta Zdeněk Martínek.

Odkanalizování, výstavba přečerpávací stanice a čistírny byly rozděleny na dvě etapy.

„V první se stavěl hlavní kanalizační řad a čistírna, ve druhé přečerpávací stanice a zbytek kanalizace. Požádali jsme o dotace, pro první etapu ministerstvo životního prostředí, pro druhou Zemědělský intervenční fond, a byli jsme úspěšní. Obdržíme je ale až poté, co se uskuteční závěrečné vyhodnocení a komise vše obejde a zkontrojuje,“ vysvětluje Martínek s tím, že obec si prozatím vzala úvěr 34 milionů. Po obdržení dotací by ji mělo dílo přijít ´pouze´ na 13–14 milionů Kč.

Zdeněk Martínek: Stálo mne to rok života a spoustu starostí. Jsem rád, že 1. října kolaudujeme

Nejhorší úsek měli stavbaři na křižovatce u obecního úřadu, kde se kanalizace křížila s vodovodem, plynovodem a telefonními kabely. Práci jim stěžovala i nákladní doprava, neboť uzavírka Meclova nebyla povolena.

„O víkendu máme pouť, takže jsme nechali opravit hlavní tah obcí a pak vyspravíme boční ulice. Lidi to tu při stavbě neměli lehké. Byly tu překopy, prach i otřesy. Chtěl bych jim poděkovat, že vše vydrželi,“ dodává starosta.

„Užili jsme si hodně rámusu a prachu. Teď už by to mělo být jen lepší,“ uvedla Deníku obyvatelka Jana Výrutová.