„Vůbec se mi nelíbí, jak se v popelnici holýma rukama přehrabují, sáčky s odpadem při tom roztrhají a volně vysypou do popelnice. Nedokážete si představit ten smrad, co se z popelnic kvůli nim line," říká paní Marie z domažlického sídliště s tím, že si po vyhození sáčku s odpadem jde urychleně umýt ruce, neboť se doslova štítí uchopit víko popelnice: „Bývá tam třeba zkažené jídlo, nerada bych něco chytila!"

„Seděly jsme se sousedkami na lavičce před domem a upozornily dva muže, ať jdou od popelnic pryč. Byli napití, sprostě nám nadávali a ještě vyhrožovali. Docela jsme se jich začaly bát," připojuje další zkušenost obyvatelka sídliště Palackého, která si z pochopitelných důvodů nepřeje být jmenována.

Zpravidla vybírači popelnic nedělají nepořádek, ale najdou se i výjimky.

„V pondělí ráno jsme měli u popelnic neskutečný nepořádek. Obsah vysypaný, museli jsme chtě nechtě uklízet," podělila se s námi o čerstvou zkušenost paní Šárka.

ZASE TU BYLI! Nepořádek kolem nádob na odpad musí za jiné uklízet ti, kteří je používají. Není to právě pěkná práce probírat se například zbytky z kuchyně.

Zda je možné jen tak se přehrabovat v popelnicích, jsme zjišťovali v Domažlických technických službách, které zajišťují svoz odpadu.

„Zatím jsem žádné stížnosti na ty, co vybírají popelnice, nezaznamenal. Problém nám však – zejména na sídlištích – dělají občané, kteří ukládají odpad mimo nádoby, kam házejí i plastové lahve, jsou líní popojít pár metrů ke kontejneru. Co se týče odpadu, nakládání s ním upravuje vyhláška. V ní se hovoří o tom, že odpad patří do určených nádob a manipulovat s ním dále mohou pouze oprávněné osoby," uvedl Deníku Jaroslav Zavadil, ředitel DTS.

Z jeho slov lze vyvodit, že by s obsahem popelnic neměl dále nikdo nic dělat.

„To se snadno řekne! Jak ale mám zabránit tomu, aby mi do popelnice nikdo nelezl? Mělo by to zajímat i město, kterému platíme za odvoz odpadů. Když vybírači popelnic vše vysypou ze sáčků, za nějaký čas popelnici odpadne dno. Nová popelnice není laciná, stojí pár set korun a každou chvíli u nás nějakou vyměňují," reagovala na slova ředitele DTS žena, která nás požádala o radu, jak vůči ´vybíračům´ postupovat.

„Pokud kterýkoliv občan nesouhlasí s tím, že se mu kdosi přehrabuje v popelnici, má možnost zvednout telefon a vše nahlásit k nám na městskou policii. Strážníci na základě jeho stížnosti přijedou, zjistí, co a jak, a pokusí se věc vyřešit. Dotyčnému nebo dotyčným vysvětlí, že jejich počínání není žádoucí," sdělil na dotaz Deníku šéf strážníků Bohuslav Perlovský.