Na Domažlicku vzrostl počet nezaměstnaných na 2 158, což je o 447 lidí více než v prosinci. Dá se předpokládat, že se jejich počty v prvním čtvrtletí roku ještě zvýší. Naposledy Úřad práce v Domažlicích zaznamenal více uchazečů v únoru 2004.

„Sezonní útlum na pracovním trhu násobí letos ještě ekonomická krize světového hospodářtví. Nejvíce pracovníků je propouštěno z firem, které jsou subdodavateli automobilek,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík. Dodal, že v zimním období končí práce v zemědělství, stavebnictví a cestovním ruchu, což také počty nezaměstnaných zvyšuje.

V Elitexu Kdyně už s propouštěním začali. Z celkového počtu 246 zaměstnanců zůstane bez práce 38 lidí, což je 13,4 procenta. Mezi propuštěnými jsou i zaměstnanci, kteří zasvětili firmě celý život.

„Loni to bylo právě čtyřicet let, co otec začal pracovat v Elitexu ve Kdyni. K tomuto výročí dostal dva dny před Vánoci výpověď. Chápu, že s prací je problém všude a stavy zaměstnanců se snižují, ale výběr nepovažuji za šťastný. Nikdo si neumí představit, jak těžko shání práci muž, který má čtyři roky před důchodem. Otec nesl propuštění velmi těžce, protože se v Elitexu i vyučil a nikde jinde nikdy nepracoval. Pracovní poměr mu skončí v únoru, ale už teď chodí a zoufale si hledá práci,“ řekla Deníku dcera propuštěného muže, Miloslava Bolehovská z Domažlic.

A jaké možnosti mají tito lidé, pokud se jim novou práci nepodaří sehnat?

„Jedná se o klasický postup uchazečů o zaměstnání. Nejdřív se prověří jejich nárok na získání podpory. V dalším čase pak možnosti získání zaměstnání z nahlášených volných pracovních míst. Dále je zde možnost rekvalifikace uchazečů na základě potřeb regionu a rozpočtu úřadu práce,“ dodal Písařík.
Na domažlický úřad práce už oficiálně nahlásily propouštění zaměstnanců Kdynium a Elitex Kdyně a neoficiálně firma Wölfle, s. r. o. Staňkov, WS technik, k. s. Hluboká, Zemědělská společnost Čerchov a Bohemia Metal Works Horšovský Týn.

Naopak nová pracovní místa pro 65 zaměstnanců vzniknou v Klenčí. Firma Lintech, s. r. o., která působí v Chrastavicích, tam buduje výrobní prostory, do nichž bude nainstalováno zařízení na výrobu fotovoltaických čili solárních panelů. Zahájení provozu je naplánováno na druhou polovinu února. Po ukončení zkušebního provozu asi v polovině května zde najde práci už zmíněný počet lidí.

Další naději asi třiceti lidem bez práce nabídne v lednu firma Deltec v Domažlicích, která předpokládá, že získá novou zakázku.