Obleva, která způsobila tání poměrně vysoké sněhové pokrývky, vytáhla v noci na čtvrtek z postelí domažlické dobrovolné hasiče.

„Ve tři hodiny byli profesionální hasiči čistit roury u Zubřiny mezi Chodským hradem a restaurací Zubřina. Při současné výstavbě kanalizace jsou tam svedeny odpady do roury, kterou ucpaly padající větve, a hrozilo, že se odpadní voda vylije ven. Profesionálové vše vyčistili a ve čtyři ráno mi telefonoval náš velitel Mathauser, že je potřeba v místě dohlédnout, aby roury zůstaly průchozí,“ řekl nám zasahující hasič Luboš Mleziva z SDH Domažlice s tím, že z místa odjížděl kolem půl osmé ranní.

Dobrovolní hasiči byli ve střehu i přes čtvrteční den, dostali za úkol provádět zhruba po hodině prohlídky místa, aby nedošlo k opětovnému ucpání roury.

„Bylo nás tam devět. Velitel, který pracuje jako řidič autobusu, se nemohl z práce uvolnit, proto nás řídil přes telefon,“ dodal Mleziva.

Nebyl to však jediný noční zásah domažlických hasičů. Problémy dělala i stoka, která odvádí vodu zpoza areálu silničářů k Hanovu parku.

„Ráno, když jsme skončili pod hradem, jsme ještě projížděli kontrolovat tok Zubřiny. Čistili jsme také stavidla, která jsou mezi plaveckým bazénem a sídlištěm Kavkaz. U Hanova parku část vody ze stoky vede do rybníka a přepad do kanalizace a ten byl také ucpaný a voda tekla po chodníku,“ doplnil Mleziva.

Profesionální i dobrovolní hasiči mají za sebou desítky zásahů. Kromě odstraňování překážek ze silnic, sněhu z budov to byly hlavně stromy bránící průjezdu vozidel. Vyjížděli i poběžovičtí dobrovolní hasiči.

„K zásahům, které si vyžádalo počasí, jsme vyjížděli prakticky už od pondělního podvečera, kdy jsme likvidovali popadané stromy. V úterý tomu bylo podobně, měli jsme další dva výjezdy, při nichž jsme odstranili celkem 17 stromů,“ říká starosta SDH Poběžovice, velitel zásahového družstva Jan Doktor.

„Ve středu jednotka vyjela na ohlášené popadané větve a nebezpečně nakloněné stromy v lese mezi Poběžovicemi a Drahotínem. Větve jsme rozřezali a uklidili z vozovky, nakloněné stromy porazili a uklidili, aby tam mohly projíždět autobusy,“ uvádí k zásahu Doktor a dodává, že týž den jednotka likvidovala také padlé stromy mezi Mnichovem a Pivoní.

O pomoc byli požádáni i hasiči z SDH Horšovský Týn.

„V pondělí jsme odstraňovali padlé stromy u Borovice a Mířkova. V úterý ráno byly další mezi Semošicemi a Doubravou, po 18. hodině pak mezi obcemi Březí a Bozdíš, posléze mezi Březím a Draženovem a Vidicemi a Mířkovem. Ve 22:13 hodin jednotka opět vyjela na silnici I/26 za obec Březí, kde bylo nutno odstranit padlý strom přes silnici,“ popisuje starosta SDH Horšovský Týn Petr Lahoda s tím, že vyjma období, kdy u nás řádily vichřice Kyrill a Ema, si takové množství zásahů nepamatuje.

Horšovskotýnští museli vyčistit také silnici mezi Mezholezy a Bukovou.

„Bylo nutné odstranit několik zbytků stromů, které bránily průjezdu. Jednotka se přes malé komplikace, které způsobil kamion zapadlý na cestě, vrátila na základnu půl hodiny po půlnoci,“ dodává.

Siréna je poté nechala ve středu na pokoji pouze šest hodin, kdy byli vysláni k popadaným stromům na silnici mezi Horní Metelsko a Mířkov, odkud pokračovali mezi Přes a Vidice.

„Před Borovicí půl kilometru silnice od špiček stromů a větví,“ popisuje Lahoda a dodává, že krátce před tři čtvrtě na 10 už hasiči vyjeli odstraňovat sníh do areálů jedné z horšovskotýnských firem, kde těžký, mokrý sníh zdeformoval střešní konstrukci a hrozilo nebezpečí zřícení.

Likvidací padlých stromů či jejich částí se v těchto dnech zabývají i hasiči z SDH Holýšov, kteří už také vyjížděli nesčetněkrát. K oblastem jejich působnosti patří nejen Holýšovsko a Staňkovsko, ale pomáhají i v okrajových částech okresu Plzeň–jih.

Sněhová kalamita, na jejíž vrub je většina hasičských zásahů připisována, si vyžádala vysoké nasazení nejen od profesionálních hasičských záchranářů, ale i od dobrovolných kolegů. Na Domažlicku si uplynulá středa vyžádala rovné tři desítky hasičských výjezdů