„Vícekrát jsme vyslechli připomínky občanů, jak hřbitovní zeď při silnici do Chodova a její okolí vypadá. Na druhé straně ale se o nepořádek vně hřbitova postarali jeho návštěvníci, kteří nepotřebné věci házeli přes ni. Jel jsem kolem jednou na kole a na hlavě mi málem přistála svíčka, již někdo přes zeď přehodil," řekl nám v úvodu starosta Klenčí Karel Smutný.

Doplnil, že lidé vchází do hřbitova kolem kontejneru na odpad, ale ten často končil hozením ´přes plot´ nebo odnesením za východní zeď hřbitova, kam se dostali zborcenou částí zdi. „Někdy si dokonce nedělali násilí a pohodili různé věci i u zdi uvnitř," doplňuje starosta.

Schválení uzavření smlouvy na opravu zdi s firmou Lukanus Stav, která má zkušenosti s opravami památek, provedlo zastupitelstvo měs᠆tyse na jednání 29. srpna.

„Nejprve jsme museli odstranit od zdi vegetaci a upravit terén z vnitřní i venkovní strany. Pokračovalo se dozdívkami, dělala se komplet nová zeď ve spodní části, asi 10 nebo 12 m³ zdiva. Městys si vyžádal na zdi betonové dílce, jakoby střechu, která se následně zakryje pozinkovou krytinou. Současně bylo nutné udělat vápenocementovou omítku, aby nedocházelo k zatékání a dalšímu narušování historické kamenné zdi," popsal opravy majitel firmy Oldřich Kovařík. Dodal, že k dokončení oprav dojde na jaře.

Jeho slova o termínu, kdy budou opravy na hřbitově hotové, nám poté potvrdil i klenečský starosta.

„Požádali jsme o dotaci na opravu zdi Plzeňský kraj a byli jsme úspěšní. Získáme 230 tisíc korun a přibližně 100 000 korun do oprav dáme z vlastního," doplnil na závěr starosta Smutný.