Závěr Ústavního soudu si vyžádal změnu zákona týkající se placení poplatku sto korun za den hospitalizace v nemocnici. Tento poplatek byl zrušen.

Již několik týdnů tráví v Domažlické nemocnici paní Olga z Tasnovic.

„Za pobyt v loňském roce už jsem zaplatila. To, že se za něj nyní nemusí platit, beru jako správnou věc, vždyť jsme si na zdravotnictví přispívali celý život. Když jsem šla do důchodu, platil za mne stát. Ale jelikož jsem si ještě přivydělávala, sráželi mi z platu zdravotní pojištění. Takže to bylo, jako bych platila dvakrát," říká seniorka s tím, že byla mile překvapena seriózním jednáním nemocnice – poplatek devadesát korun zaplacený na pohotovosti jí z důvodu okamžité hospitalizace při vyúčtování odečetli.

„Nejhůř na tom při placení pobytu byli důchodci, kteří žijí sami. Museli platit za každý den pobytu v nemocnici, k tomu ještě zaplatit byt, různé poplatky spojené s jeho užíváním a ještě si například museli odložit nějaké peníze na uhlí. Z důchodu jim toho pak moc nezbylo," dodává s uspokojením.

Poplatky nemocnici pomáhaly

Nemocnice se ale nyní budou muset bez úhrady za pobyt obejít, zůstane devadesátikorunový poplatek za návštěvu na tamní pohotovosti a dosavadních 30 Kč při ošetření v nemocniční ambulanci.

„Poplatky placené našimi pacienty jsme používali na provoz nemocnice, například na nákup léků, všeobecného materiálu, toaletních potřeb a dalšího. Veškeré takto přijaté poplatky od pacientů přinesly nemocnici měsíčně 500 až 600 tisíc korun, konkrétně úhrada za pobyt v nemocnici z toho činila kolem čtyř set tisíc korun. O zmíněnou částku nemocnice se skončením hospitalizačních poplatků de facto přijde," říká ředitelka Domažlické nemocnice Alena Výrutová.

Kolik bude chybět?

O jak velký výpadek příjmů se jedná? Byly tyto peníze důležité?

„Byly to peníze cash, tedy v hotovosti, a navíc uhrazené hned po skončení hospitalizace, což byla obrovská výhoda. Nechci hodnotit rozhodnutí politiků, ale podle mne nepatří k těm nejvhodnějším. Nehledě na to, že lidé už si na placení stokoruny za den pobytu v nemocnici zvykli. Uznávali, že ani služby v nemocnici nejsou zdarma, nyní nám tyto peníze budou chybět," doplňuje ředitelka nemocnice s tím, že podle slov Bohuslava Sobotky by měly nemocnicím výpadek příjmů nahradit zdravotní pojišťovny: „Kde bychom jen tak vzali 400 000 měsíčně?"

Provoz Domažlické nemocnice stojí dle její ředitelky měsíčně 20 až 21 milionů korun. Ve srovnání s tím se zdají být zrušené hospitalizační poplatky pouhými ´drobnými´, přesto prý nemocnici budou chybět.

Náhrada výpadku příjmů se prý najde

Mají nemocnice naději, že jim bude výpadek poplatků za hospitalizaci nějak nahrazen? S touto otázkou jsme se obrátili na Zdravotnický holding Plzeňského kraje (ZHPK), jež je garantem zdravotní péče v našem regionu.

„Zrušení poplatků je opatření centrální, proto i eventuální kompenzace by měly být zajištěny centrálně. Podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR bude výpadek z příjmů z regulačních poplatků za hospitalizaci v průběhu roku kompenzován navýšením úhrad ze systému financování zdravotní péče," uvedl Deníku mluvčí ZHPK Jiří Kokoška.

Domnívá se zdravotnický holding, že nemocnice budou opět takzvaně ´na svém´?

„Do jaké míry tuto kompenzaci zajistí nová úhradová vyhláška, v současné době zkoumáme. Domníváme se, že spíše ne, a tím se dál zvyšuje už tak výrazný tlak na hledání úspor přímo v nemocnicích," odpověděl mluvčí Kokoška.

Kraj vyčlenil nejvíce peněz v historii

V otázce financování nemocnic po změně zákona a výpadku příjmů z hospitalizačních poplatků má prý už jejich zřizovatel – Plzeňský kraj – jasno. „V žádném případě jsme nečekali, jak to dopadne. Plzeňský kraj dává svým nemocnicím dotaci na základě smlouvy o obecném hospodářském zájmu. Tuto smlouvu má s Plzeňským krajem uzavřenu každá nemocnice a je každoročně aktualizována. Máme možnost poskytovat našim nemocnicím jistou provozní dotaci. Konkrétně na tuto službu hospodářského zájmu byla pro rok 2014 vyčleněna historicky nejvyšší částka, a to 240 milionů korun," sdělil na dotaz Deníku krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

Z čeho se při stanovení uvedené sumy vycházelo a je reálné, že z ní adekvátní část jednotlivé nemocnice v našem kraji obdrží? Nemusí se tato zdravotnická zařízení přece jen obávat, že nebudou mít na provoz, například ani na toaletní papír?

„Ne, v žádném případě! Je to správně spočteno na základě kalkulací a požadavků nemocnic. Zastupitelstvo uvedenou sumu začlenilo do rozpočtu Plzeňského kraje. pro srovnání mohu uvést, že v roce 2013 činila uvedená dotace nemocnicím 190 milionů korun, pro letošní rok je to tedy o padesát milionů korun více," zakončil radní Šimánek, který o nutnosti pomoci nemocnicím nepochybuje, neboť je povoláním lékař-chirug.

Jak to je s poplatky v Domažlické nemocnici

Poplatek                                         Dříve             Nyní
– za pobyt                                   100 Kč/den      neplatí se
– za ošetření na pohotovosti         90 Kč                90 Kč
– v ambulanci nemocnice              30 Kč                30 Kč