Služby pobočky, která se nacházela na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka, využívali občané Staňkova i někteří obyvatelé okolních vesnic. Zrušení jejího provozu jim přináší značné problémy.

„Důvodem není změna majitele objektu, což jsem si u něj osobně ověřil, ale dle vyjádření České spořitelny dlouhodobá nerentabilnost pobočky. Podle strategie této bankovní instituce je ve Staňkově nepostačující počet transakcí na pobočce spojený zejména s malým objemem produktů, jako je uzavírání úvěrů, investování apod., a tím pádem i nízkým výnosem pro banku,“ vyjádřil se k problému starosta Horák.

Smutným zjištěním je fakt, že spořitelnu nezajímají klienti, kteří si vyberou ze svého účtu několik tisíc a pak je tam zase postupně vracejí.

„Snažíme se přizpůsobovat svým klientům a mít pobočky tam, kde je klienti nejvíce využijí. Chod poboček proto pečlivě sledujeme a podle míry jejich využití je přemisťujeme, otevíráme na nových místech, případně uzavíráme. Po detailní analýze jsme dospěli k rozhodnutí, že 30. listopadu ukončíme provoz pobočky ve Staňkově. Nadále bude klientům k dispozici 24 hodin denně náš bankomat,“ znělo vyjádření zástupců České spořitelny.

Jak situaci řeší místní občané nyní měsíc a půl po uzavření pobočky?

„Hodně mě štve, že pobočku zrušili. Využívala jsem jí například při vkládání hotovosti a kvůli tomu teď musím dojíždět do Holýšova, kde je nejbližší pobočka spořitelny,“ popsala Alena Ježková ze Staňkova, jak nastalou situaci řeší.
Problém, který vznikl jednáním vedení České spořitelny, nenechal starostu města klidným.

Snažil se najít variantu, jak zachránit pobočku ve Staňkově například v minimalistické verzi a přesunout ji do nějakého městského objektu.

„Bohužel nikoho nezajímá počet obyvatel města ani to, že zejména starší generace neovládá internetové bankovnictví a je závislá na pravidelných návštěvách pobočky. Rozhodnutí a jednání ČS nás mrzí, ale nemůžeme ho zvrátit,“ dodal zklamaný starosta Horák.

Svůj pohled na věc přináší další občanka města, která si nepřála být jmenována. „Internet nepoužívám, proto je pro mě zrušení pobočky velkou komplikací a nechápu je. S manželem dojíždíme do Horšovského Týna,“ přidala svůj postřeh Deníku seniorka ze Staňkova.

Snahou města a tentokrát i České spořitelny je výhledově přesunout bankomat, který naštěstí klientům a občanům zůstal k dispozici, do některého objektu města, ideálně na městský úřad, a zajistit k němu bezbariérový přístup.