„Dnes jsme zahájili čtyřdenní soustředění, vždy ráno od deseti do šestnácté hodiny odpolední, i když ve škole vlastně tančíme celý rok. Letos se nám poprvé podařilo udělat soustředění přes prázdniny," řekl nám v tělocvičně školy s hopsajícími a baletícími dívkami lektor kurzu, 25letý domažlický tanečník Zdeněk Karas. Sám si jako 6letý na rok vyzkoušel balet, rok nato nastoupil do taneční školy Dance manželů Cíchových, kde strávil roky do svých 18 let, poté dojížděl k trenérům do Plzně a Prahy, takže má malým tanečnicím rozhodně co předávat.

S děvčaty, která se takto chtějí prázdninami protančit, mu pomáhá 22letá Iva Kortánová z Klatov, která dosud závodně tančí. I proto mají děvčata možnost naučit se spoustu nového. „Procvičujeme jednak věci, co jsme se naučili během roku, přidali jsme ale také novinky. Především se ale musíme nachystat na soutěž v tanci, kterou budou na podzim pořádat v Klatovech tamní taneční skupiny. Jezdí tam taneční školy, my vlastně budeme jediní coby základní škola. Bude to soutěž formací, pojedeme se všemi dětmi s tím, že nacvičíme lehčí sestavičky s mladšími tanečníky a máme v plánu udělat i složitější sestavu, kde budou tančit vybrané školačky," vysvětluje Karas a dodává, že první ´otrkávání´ mají děvčata za sebou, v červnu byla jako hosté vystupovat v Klatovech na Dance Fiesta večeru.

„Ostudu jsme si tam rozhodně neudělali, byl jsem překvapen a zároveň potěšen, že jsme měli úspěch. Hlavně děti z toho byly nadšené, něco podobného ještě nezažily," popisuje hostování.

Jaký je vlastně v poběžovické škole zájem o tanec?

„Když jsem to tady před rokem s pomocí pana ředitele rozjížděl, přihlásili se i tři chlapci, ale zůstal jeden, chodí však tančit sporadicky," odpovídá Karas s tím, že coby tanečník se s nezájmem hochů o tanec setkával: „Pro ně je tanec něco míň."

Prázdninový klub ZŠ Poběžovice není jen o tanci

Program prázdninového klubu obnáší kromě tance i další zajímavé vyžití. 11. srpna odjeli na 4 dny Otavu vyznavači vodáctví, o víkendu čeká děti Pouťová keramická dílna, 20. a 21. srpna si přijdou na své cyklisté a předposlední dva srpnové dny milovníci koňského hřbetu.

„Prázdninový klub byl zřízen s dotační podporou Ministerstva vnitra ČR v rámci 2.kola programu Prevence kriminality a je spolufinacován z veřejných prostředků města," doplnil informace ředitel školy Vladimír Foist.