Dění na základní škole, ve městě i v regionu Poběžovicka můžete nyní sledovat na internetových stránkách České televize. Místní základní škola totiž vytvořila redakční tým, který natáčí dvou až tříminutové reportážní šoty v rámci zpravodajského projektu s názvem Digináves.

Jeho cílem je informovat o dění v obcích a městech prostřednictvím zpravodajských šotů umístěných na webových stránkách informačního kanálu ČT 24.

Ve škole tak začal působit tým složený z dětí, učitelů i zaměstnanců školy.

„Během tvorby reportáží se žáci naučí nejen pracovat s kamerou a digitálním záznamem, ale také je rozvíjena kultura projevu a vyjadřování,“ uvedl ředitel školy Vladimír Foist.

Poběžovická škola na poslední chvíli zastoupila školu z Písku, která z projektu vypadla. Poběžovičtí tak nastoupili do rozjetého vlaku a čekaly je těžké začátky.

První chystané reportáže ze slavnostního otevírání domu č.p. 50, ze ´strašidelné´ školy a z výstavy ´Děti bez dětství´ totiž pokazila vadná kamera, kterou škola od České televize dostala. První zveřejněnou reportáží tak byl až šot o vánočním jarmarku na škole, ačkoli se i jeho natáčení potýkalo s technickými problémy, kdy byla část natočeného záznamu nenávratně ztracena a musela být nahrazena fotografiemi.

Na mluvené slovo, vystupování reportérů a především obsahovou stránku reportáží dohlíží učitelka Hana Teplá. Se svou dcerou Andreou Teplou, coby redaktorkou, pak vymýšlí scénáře a hledá náměty.

„Snažíme se najít něco neobvyklého a zajímavého. Natočili jsme například reportáž o našem školním kroužku paličkování,“ říká učitelka. Škola už zveřejnila i reportáž ze zápisu prvňáčků a připravuje šot o florbalu.

„Ze všeho nejtěžší je asi dát ve finále vše dohromady, sestříhat, namluvit komentář a podobně,“ nechala se slyšet Hana Teplá s tím, že ´ve střižně´ odvádí skvělou práci školník Leoš Planeta a i kameraman Lukáš Moulis z deváté třídy má důležitý cit pro pěkné záběry.

„Natáčení není tolik náročné a hlavně mě to prostě baví dělat,“ nechal se slyšet Lukáš. Jeho učitelka poznamenává, že všichni školáci mají k natáčení velmi zodpovědný přístup.

„Jsme rádi, že je naše škola jedna z těch, které mohou natáčet a přiblížit tak široké veřejnosti dění na naší škole i na Poběžovicku. Budeme rozšiřovat a obměňovat redakční tým a rádi bychom zapojili i rodiče a veřejnost, každý totiž může přijít s nějakým zajímavým námětem na reportáž,“ dodala učitelka Hana Teplá.

Reportáže poběžovické základní školy můžete zhlédnout na internetových stránkách www.ct24.cz pod záložkou Digináves.