Tamní služby neoplývají nadbytkem pracovníků, ti se starají o zelené plochy ve městě i spádových obcích.

„Máme u nás šílené množství listí. Při jeho úklidu bývali čtyři chlapi, ale jiná práce stála. Listí museli nejdříve shrabat, pak nastoupili s bedýnkami a košíky na prádlo, z nichž pak listí vysypávali na valník. Napadlo mne úklid listí nějak urychlit a ulehčit," říká vedoucí Služeb města Poběžovice Václav Antony s tím, že uvažoval o zařízení, jehož pořízení by nebylo finančně příliš náročné.

„Nový vysavač na listí stojí kolem sedmdesáti tisíc korun, což je hodně, takže jsme koupili nakonec starší, který nás přišel zhruba na osmnáct tisíc. Abychom ho mohli používat, museli jsme udělat speciální nástavbu na valník, která jde z valníku sejmout," popisuje Antony.

„Dnes je schopen s tímto zařízením uklízet listí jeden člověk, ostatní se mohou věnovat jiné práci. Šetří se tím pracovní síly i čas, stojí to jen trochu benzinu," podotýká s tím, že konečný efekt budou znát ve chvíli, kdy vyčíslí hodiny strávené na úklidu listí. Na sto procent se účinnost nového pomocníka projeví až v příštím roce, neboť zařízení dokončili nedávno a úklid listí zpočátku probíhal ručně.

Zrychlení úklidu listí prý nebude vést k tomu, že by pracovníci služeb neměli co dělat.

„To nehrozí, že by práce nebyla," smál se otázce Antony.

„Staráme se o zeleň jak v Poběžovicích, tak ve spádových obcích, v současnosti se udržuje přibližně čtrnáct hektarů zelených ploch, plus ještě děláme pro město různé stavební práce – ´zedničinu´ i opravy. Nedávno jsme například pracovali v Sedleci na kanalizaci," podotkl Deníku na závěr Antony.