Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poběžovičtí se sešli se zástupci Poběžovic u Holic a u Přelouče

Poběžovice /FOTOGALERIE/ – Vůbec poprvé se zástupci dobrovolných hasičských sborů a vedení obcí se shodným jménem společně setkali na jednom místě.

17.9.2015
SDÍLEJ:

Společné foto po vyhodnocení soutěže.Foto: archiv M. Kopeckého

Setkání zástupců obcí v Česku nosících název Poběžovice se stalo ve dnech 12. a 13. září důležitou událostí v historii ´našich´ Poběžovic i stejnojmenných míst u Holic a u Přelouče.

„Nápad oslovit ostatní Poběžovice za účelem společného setkání jsme měli ve svých hlavách již dlouho, ale s konkrétní myšlenkou přišel starosta Poběžovic u Holic inženýr Vlastimil Voříšek při své návštěvě u nás vloni v dubnu," předesílá jednatel a kronikář hasičů Martin Kopecký.

Dodává, že přátelé z Poběžovic u Holic je navštívili v červenci letošního roku, kdy sbor oslavoval 135. výročí založení.

„Již tehdy jsme navázali nové kamarádství, a proto další událost na sebe nenechala dlouho čekat," připojuje.

„Sbor dobrovolných hasičů v Poběžovicích u Holic slavnostně otevíral novou hasičskou zbrojnici a při té příležitosti pozval hasiče a zástupce vedení všech tří obcí. Od nás vyjela delegace ve složení: za SDH Poběžovice Jan Nechoďdomů, Martin Kopecký, Petr Vejvančický, Leoš Planeta, Vladimír Vladyka, Petr Rozhon, Zdeněk Groeszel ml., za Město Poběžovice pak starosta Hynek Říha a radní Jindřich Kohout," prozradil jednatel hasičů, které čekala dlouhá cesta.

„Do Poběžovic u Holic to máme celých 300 kilometrů, proto jsme vyrazili již kolem páté hodiny ranní od naší hasičské zbrojnice. Cestou do Prahy nás doprovázela mlha, tomu jsme museli přizpůsobit i rychlost, ale i s jednou zastávkou na kávu a snídani jsme dorazili do Poběžovic u Holic včas, kolem půl desáté dopolední," popsal cestu.

„V deset hodin již začínal oficiální program, kdy jsme postupně vyslechli hymnu, projevy zástupců obcí, HZS Pardubického kraje, OSH Pardubice a jako poslední požehnal farář místní farnosti nové hasičské zbrojnici. Poté následovaly kulturní vložky v podobě mažoretek a nádherných dětských vystoupení," prozradil Kopecký.

Nechybělo klání

Po prohlídce hasičské zbrojnice a vydatném obědě již byl utvořen průvod a společně jsme se odebrali na místní hřiště, kde byla zahájena hasičská soutěž v netradičním požárním útoku. Soutěž podle slov jednatele Kopeckého spočívala v klasickém nabrání vody, kdy však závodníci na ´předku´ museli nejdříve přeskočit překážku, protáhnout hadici B připraveným otvorem, srazit nejdříve pravým proudem dva barely a dále se oba proudy musely i s hadicí protáhnout rourami, na každé straně o jiném průměru a délce.

„Teprve pak došlo na obvyklé sražení standardních terčů. Závodilo se ve dvou disciplínách dle použitého stroje – PS 8 a PS 12. Kategorie žen soutěžila pouze s výkonnější PS 12. Pro každou disciplínu byly povoleny dva pokusy, takže každý absolvoval celkem čtyři požární útoky," říká Kopecký.

„V kategorii útoků se stříkačkou PS 12 jsme obsadili konečné 4. místo, což byl pro nás opravdu nevídaný úspěch, jelikož jsme tuto netradiční disciplínu nikdy netrénovali a naposledy se naše družstvo sešlo v červnu na závodech v Mnichově. V kategorii PS 8 to vypadalo hůře, přece jen jsme se strojem PS 8 nesoutěžili dobrých 15 let! A tak jsme se po prvním pokusu i vzhledem ke zraněním, která členové našeho týmu v předchozích pokusech utrpěli, rozhodli již druhý pokus neabsolvovat," vypráví.

Pomohl nejen hec

A přestože se ´našim´ Poběžovickým do útoku už nechtělo, bylo nakonec všechno jinak.

„Kamarádi z ostatních Poběžovic nás tak vyhecovali a podpořili, že jsme se rozhodli druhý pokus přece jen zkusit. Zaťali jsme svaly, překonali bolest, dali do útoku vše a s celkem slušným náskokem jsme vybojovali 1. místo! Byl to poslední pokus toho dne a euforie byla neskutečná! Kdy naposledy obsadilo naše družstvo mužů na závodech první místo? To už si ani nepamatujeme. Následovalo vyhlášení výsledků, kde jsme dostali diplomy, pohár, pivo a také šampaňské, které jsme samozřejmě museli jako správní závodníci ihned slavnostně ´vybouchat´ a společně vypít," prozrazuje jednatel hasičů s tím, že tahle radost by se neudála, pokud by zůstalo jen u hecování přátel.

„Domácí hasičský sbor nám nejenže zapůjčil veškeré vybavení včetně přileb a opasků, ale také dva závodníky, jelikož jsme zůstali nekompletní. SDH Poběžovice u Holic má tak největší podíl na tomto společném úspěchu!" uznává nezištnou pomoc.

Kromě již zmíněného si Poběžovičtí návštěvu Poběžovic u Holic a připravený program náramně užili. Další den si prohlédli obec svých hostitelů, což měli možnost učinit i v Poběžovicích u Přelouče.

„Čekala nás dlouhá cesta domů, do našich Poběžovic. Slovo domů má zde však zcela jiný a zvláštní nádech. Poběžovice jsou v České republice troje, ale o uplynulém víkendu jsme se díky novým kamarádům a přátelům cítili jako doma ve všech třech. Ještě jednou moc děkujeme a moc si přejeme, aby nové přátelství nikdy neskončilo. Jsme přeci všichni z míst s podivuhodným, ale pro nás krásným názvem Poběžovice!" zakončuje vyprávění hasič Kopecký.

Autor: Milena Cibulková

17.9.2015
SDÍLEJ:
Hráči Viktorie na letišti. Ilustrační foto.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

NEHODA U MECLOVA zablokovala silnici na 40 minut.
3

Tři zranění a půlmilionová škoda po nehodě u Meclova

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení