Expozice obsahuje srovnávací fotografie původní podoby poběžovických zákoutí s jejich současnou podobou.

„Připravilo ji občanské sdružení Dobrohost a místní patriot Josef Böhm, který vlastní velkou sbírku starých pohlednic a fotografií," uvedla Jana Podskalská, vedoucí Městského a kulturního informačního střediska.

„Kořeny, které mají místní tady v Poběžovicích a pohraničí, byly zapuštěny až po roce 1945 a nejsou tak moc hluboké," připomněla Marie Špačková z OS Dobrohost a pokračovala: „V naší činnosti bychom uvítali spolupráci více místních lidí. Každý by měl hledat své kořeny, ať  trvají 70 nebo 370 let."

V druhé polovině expozice si návštěvníci mohou prohlédnout perokresby Poběžovic meclovské malířky Jany Sekerákové.  „Zachycují i místa, která dnes vypadají úplně jinak," zmínila výtvarnice.

V pátek otevřená výstava je první z chystané série, která by měla založit galerijní tradici v prostorách infocentra u nádvoří poběžovického zámku. Na podzim by v ní měl například vystavovat kubánský malíř Renier Rodriguez Mendez.

Vernisáž byla zároveň prvním bodem programu víkendových Poběžovických slavností k 510. výročí povýšení na město. Mezi připravenými akcemi nechybí divadelní představení, hasičská soutěž ani vyhlášení školní ankety Borec roku.

Hosté ze Švýcarska během čtyřdenního pobytu v Poběžovicích navštíví nejen místní školu, kostel, radnici a kulturní pořady, ale místní pro ně připravili i vyjížďky do zemědělských podniků v okolí, chodské metropole i výlet do rezervace S.O.O.S u Františkových Lázní spojený s návštěvou ornitologa a do Mariánských Lázní.

Páteční večer zpříjemnila příprava tradiční švýcarské pochoutky – fondue.