Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poběžovičtí mají znak s beranem už pět set let

Poběžovice – V dnešním díle si představíme znak města Poběžovice, dřívějšího Ronšperku.

6.3.2016
SDÍLEJ:

Znak Poběžovic.Foto: archiv

Poběžovice byly povýšeny na městečko v roce 1424, městem se pak staly na základě privilegia Dobrohosta z Ronšperku z roku 1502. Ten dal zároveň městu i znak, a to na modrém štítě bílou hradbu s otevřenou branou a dvěma okrouhlými věžemi; uprostřed nad branou vyrůstá ze zlaté koruny bílý beran se zlatými rohy, odvozený z Dobrohostova erbu. V roce 1596 potvrdil městu všechna práva císař Rudolf II. a polepšil i jeho znak, když změnil okrouhlé věže na čtyřhranné a přidal švamberský štít s labutí.

Nynější znak Poběžovic má tedy tuto podobu:

Na modrém štítě jsou dvě stříbrné čtyřhranné, z kvádrů budované věže se dvěma stranami viditelnými, s cimbuřím, červenými valbovými střechami a zlatými makovicemi. Ve věžích jsou po každé straně čtyři okna (ve starší verzi tři okna). Mezi věžemi je rovněž stříbrná kvádrová hradební zeď s cimbuřím na krakorcích, s otevřenou branou a klíčovými střílnami po stranách brány. V bráně je do poloviny spuštěná mříž.

Nad hradbou mezi dvěma stínkami cimbuří je zlatá koruna, ze které vyrůstá polovice bílého berana ve skoku se zlatými kopyty a rohy. Pod branou a v její dolní polovině je červený štítek s bílou labutí se zlatým zobákem a nohama.

Dřívější podoby znaku:

Starší verze znaku.

Znak Poběžovic se dostal do středu zájmu i před pěti lety. Tehdy žáci osmé a deváté třídy poběžovické základní školy vytvořili během tří dnů usilovné práce velký městský znak z PET lahví, plastových víček a dalšího plastového odpadového materiálu.

Znak města Poběžovice vyrobený z odpadového materiálu uspěl v celostátní soutěži.

Výtvor o velikosti 1x1 metr přispěl k vytvoření rekordu, spočívajícího v sestavení světově unikátní a největší galerie znaků měst a obcí ČR vyrobených z odpadového materiálu. Poběžovický erb zároveň obsadil 1. místo v soutěži znaků na plzeňské krajské výstavě. Celkem v celé republice vzniklo 1025 'odpadových' znaků a poběžovický byl jako nejlepší reprezentant Plzeňského kraje vystaven v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Víte, komu patří?

Uhodnete, které obci patří tento znak? Odpověď se jako vždy dozvíte v sobotním vydání Domažlického deníku.

Víte, komu patří?

Autor: Stanislav Šebek

6.3.2016
SDÍLEJ:
Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Před druhou hodinou čekalo na vstup do volebního okrsku 10 v domažlické Městské knihovně Boženy Němcové asi 20 lidí.

Na Domažlicku se volí na 138 místech

Lidé mohli volit v seniorském penzionu do přenosné urny

Domažlice - Snazší měli cestu k volební urně voliči ze dvou domažlických seniorských penzionů v Břetislavově ulici.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Moldavan kradl v Kauflandu. Při útěku ho zadrželi strážníci

Domažlice – Domažličtí strážníci byli přivoláni do domažlického Kauflandu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení