Část poběžovických kasáren, která se letos v květnu náhle proměnila v hromadu sutin, přestala existovat. Tamní radnice nechala zchátralé objekty strhnout. Nyní jedná s vlastníkem o koupi celého areálu.

Hned po havárii zahájil poběžovický stavební úřad s majitelem kasáren, Čechorakušanem Johannem Wiesnerem, řízení o odstranění stavby. „Do určité lhůty jsme mu uložili odstranit tu část, která se zřítila, a do konce roku měl demolici dokončit a areál oplotit,“ popisuje opatření šéf odboru výstavby Zdeněk Prajzent.

Střechu rozebrala odborná firma, kterou zajistil vlastník areálu. Demolici zdiva provedlo město po dohodě. To by podle zákona mohlo náklady vymáhat, ale s největší pravděpodobností k tomu nedojde.

Wiesner totiž městu nabídl kasárny ke koupi. „Částka kolem 180 tisíc korun je vzhledem k našim záměrům zajímavá nabídka,“ říká starosta Poběžovic Hynek Říha. Jenže město musí připočítat i náklady na demolici. Ty se mohou vyšplhat až na 1,5 milionu korun. „Tento týden dostaneme nabídku od firmy, za kolik by zbourala i ostatní objekty. Pak bude záležet na zastupitelstvu a na tom, zda najdeme v napjatém rozpočtu potřebné peníze,“ informuje starosta.

Radnice plánuje využít kasárny pro potřeby sousední školy. Ta byla ve 30. letech minulého století projektována na 180 žáků. Dnes do ní dochází i přes klesající počty dětí bezmála tři sta školáků. „Přístavbou ke škole bychom vyřešili problémy s kuchyní, která už nevyhovuje přísným hygienickým normám. Škola by potřebovala také odborné učebny, kabinety a samozřejmě i tělocvičnu,“ dodává Ŕíha.

Poběžovice už v minulosti od zmíněného investora jeden objekt odkoupily zpět. Dům s bohatě zdobenou fasádou blízko centra je nyní opravován na byty a prostory pro podnikání. Náklady na tyto práce se vyšplhají na osm milionů, zhruba polovinu zaplatí stát.