VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poběžovice letos plánují přebytek

Poběžovice – Rozpočet města je sice oproti návrhu o něco vyšší, při sestavovaní se přesto drželi ´při zdi´.

14.3.2015
SDÍLEJ:

STAROSTA HYNEK ŘÍHA (stojící) si byl už při ustavujícím jednání zastupitelů vědom, že kvůli obměně poloviny patnáctičlenného zastupitelstva budou některá jednání delší. Vpravo zastupitelka Romana Adamcová, vlevo Dagmar Krtová.Foto: Deník/Milena Cibulková

Téměř tři hodiny trvalo zastupitelstvu Města Poběžovice projednávání a schvalování rozpočtu pro tento rok. Nakonec bude plán hospodaření města přebytkový.

„Je potřeba říci, že důvod nebylo ten, že by byl rozpor v připraveném rozpočtu, ale spíše šlo o to, že v zastupitelstvu je polovina nových členů, a proto se rozpočet projednával trochu podrobněji," vysvětluje délku jednání starosta Poběžovic Hynek Říha.

O Poběžovicích je známo, že investiční akce minulých let způsobily, že město musí splácet několik úvěrů a ne vždy bylo schopné tato plnění provádět včas. Situace se změnila poté, co nechalo úvěry refinancovat. Přesto: bylo složité sestavit letošní rozpočet?

„Vůbec ne! Myslím si, že to bylo naopak nejjednodušší za poslední roky," směje se starosta.

Návrh rozpočtu při jednání doznal změn.

„Bylo to však z důvodu, že v mezidobí od sestavení a vyvěšení návrhu rozpočtu a jeho schvalováním přišly dotace, které sice proudí přes obec, ale jejich příjemcem je naše základní škola a jedná se o peníze z jejího projektu. Dále šlo o dotaci na vybavení pro hasiče a také na terénního pracovníka, kterého budeme mít od 1. dubna," vysvětluje starosta Říha.

Schválili přebytkový rozpočet

„Přebytkový rozpočet je díky tomu, že jsme v něm použili rezervu z peněz uspořených z rozpočtu v minulém roce. Za loňský rok jsme skončili s přebytkem ve výši zhruba čtyři miliony korun, z toho dva jsme dali do rezervního fondu a přibližně dva jsme letos použili na dofinancování," upřesňuje jeden ze zdrojů rozpočtu starosta Poběžovic.

Priority rozpočtu

„Naším záměrem je dokončit rozpracované záležitosti, což se týká především vodovodu a kanalizací. Pak nás čeká sanace kanalizačního sběrače B, jenž se nachází v Žižkově ulici a je v havarijním stavu. Zatím jsme na to uvolnili v rozpočtu jeden milion a čtyři sta tisíc korun, ale budeme to muset řešit předplaceným nájemným od CHVaKu, neboť celkové náklady na odstranění této havárie činí zhruba 5 milionů korun," podotýká Říha.

Při ustavující schůzi nového zastupitelstva se hovořilo také o nutnosti investic do občanské vybavenosti, například chodníků.

„Přibližně jeden a půl milionu korun jsme vyčlenili na přípravu budoucích akcí, to znamená projektů. Týká se to chodníků, dále i rekonstrukce budovy základní školy a také dokumentace pro územní rozhodnutí na stavbu kanalizace v Šitboři. K tomu hodláme pořídit i další dokumentaci, aby bylo možné provést rekonstrukci střechy zámku," vypočítává starosta Poběžovic.

Zdaleka to nejsou jediné investice, které Poběžovické čekají.

„Pochopitelně je naplánovaná také modernizace budovy městského úřadu, jejíž součástí bude i výměna oken a oprava fasády. Čeká nás výměna oken v jednom z našich bytových domů a také výměna kotle pro vytápění a stoupaček ve dvou bytovkách," pokračuje starosta.

V rozpočtu je pamatováno také na tzv. drobnější investice.

„Chceme obnovit boží muka, která se nacházejí za hřbitovem. Další peníze musíme vložit do opravy sochy svatého Jana Nepomuckého na náměstí a zídky, na níž socha stojí, a prostoru kolem. Také budeme muset alespoň provizorně zastřešit věž kostela v Šitboři, kde bychom chtěli udělat vyhlídku, ale uvidíme, jak se vše bude vyvíjet," doplňuje Říha.

Chtějí šetřit

Existuje v Poběžovicích něco, co se s ohledem na příjmy nemohlo do rozpočtu zařadit?

„Mohli jsme použít i další peníze z finanční rezervy, ale to neuděláme. Letošní rozpočet je postavený tak, že předpokládáme příjmy minimálně o 1,5 milionu vyšší, neboť v rozpočtu zatím nejsou zapracovány případné dotace. Co se týče odhadu daňových výnosů, byli jsme velmi obezřetní, takže předpokládáme, že vznikne podobně jako vloni přebytek hospodaření. Chceme totiž, aby na rezervním fondu města bylo do konce tohoto volebního období alespoň pět milionů korun," uvedl na závěr starosta Poběžovic, který je profesí učitel a funkci hlavy města vykonává již několik volebních období.

Ze schváleného rozpočtu 2015

Příjmy: 36 927 840 Kč

Výdaje: 34 728 370 Kč

Financování: 2 199 470 Kč

Z toho: sociální fond: příjmy i výdaje 33 600 Kč

Příspěvky z rozpočtu města organizacím a spolkům:

Mateřská škola Poběžovice (neinvestiční příspěvek) 746 500 Kč

Základní škola Poběžovice (neinv. příspěvek) 2 267 200 Kč

Sportovní klub Poběžovice (finanční dar) 120 000 Kč

SK Judo Poběžovice (finanční dar) 20 000 Kč

SDH Poběžovice (finanční dar) 20 000 Kč

Dobrohost Poběžovice 10 000 Kč

Občanské sdružení Abraham 10 000 Kč

Svaz postižených civilizačními chorobami ČR 10 000 Kč

Občanské sdružení MTB Silný kafe 10 000 Kč

Římskokatolická farnost Poběžovice na obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie (neinvestiční účelový finanční příspěvek – 25 % od města + 75 % příspěvek Ministerstva kultury ČR a poskytnutí je podmíněno příspěvkem vlastníka kulturní památky ve výši min. 150 000 Kč ) 200 000 Kč

Obnova domu čp. 64 (30 000 Kč z rozpočtu + 50 000 Kč od Min. kultury a poskytnutí je podmíněno příspěvkem vlastníka kulturní památky ve výši min. 120 000 Kč) 80 000 Kč

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
14.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Domažlice – Městská policie s Městskou radou seniorů připravují projekt Domažlická senior akademie.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení