„Jsem rodák a i když žiju v Praze, chci se postarat o to, aby se pomník husitům stal dominantou vrchu Baldova,“ uvedl při sobotní schůzce v salonku penzionu a restaurace Konšelský šenk v Domažlicích její iniciátor Miloš Novotný.

„Mělo by dnes zaznít, zda má smysl pustit se do renovace památníku, který by dominoval,“ dodal Novotný.

„Začátky pomníku se datují do roku 1931. Pořádaly se sbírky, jenže pak přišla válka a peníze zmizely. Po válce vše usnulo a zůstal jen podstavec,“ připomněl regionální historik Zdeněk Procházka.

Sobotního jednání se zúčastnil také předseda KČT Domažlice Petr Matějka, za kulturní výbor domažlického zastupitelstva Libuše Matějková, starosta Luženiček František Kopecký – ale hlavně členové domažlické Společnosti pro kašnu, kteří se zasadili o to, že před arciděkanským kostelem v Domažlicích byla kašna obnovena. Ti všichni se shodli na tom, že pomník na Baldově by se měl dostavět.

„Zjišťoval jsem na katastru, zda je to s ohledem na vlastníky pozemků reálné. 16 metrů čtverečních je vedeno jako stavba, kolem jsou pozemky v majetku Pozemkového fondu, přístupné z veřejné komunikace,“ informoval Jan Kroc.

„Situace je lepší, než jsem předpokládala,“ reagovala Eva Roubalová.

Po ujasnění některých podmínek bylo odhlasováno, že Společnost pro kašnu požádá o změnu názvu na Společnost pro vybudování památníku bitvy u Domažlic. Toto dobrovolné sdružení občanů bude dělat – a to stejně jako v případě kašny ve spolupráci s městem Domažlice – vše pro to, aby se památník husitské bitvy stal nejen dominantou nad Domažlicemi, ale také důstojným připomenutím historické události.