„Do nedávna měli naši hasiči nejstarší techniku na okrese, to se ale změnilo v loňském roce, kdy jednotka obdržela vůz značky Volkswagen a v letošním roce novou cisternovou stříkačku,“ uvedl starosta obce Jan Bozděch.

„Novou cisternu v hodnotě 7 610 295 Kč naše jednotka převzala 4. července 2019,“ informoval velitel jednotky Klenčí pod Čerchovem Jiří Hnyk s tím, že pořízení nového vozu je pro městys i jednotku výjimečná událost, protože nový cisternový automobil získala naposledy před 36 lety. Tento starý vůz byl v roce 2010 nahrazen cisternou CAS 25 Liaz, kterou jednotka získala převodem od Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Tu si nyní dále převezmou dobrovolní hasiči z Dílů.

„Nároky na techniku a její spolehlivost výrazně stouply také s počtem výjezdů. Nová cisterna poskytuje dostatek vody, je vhodná do horského terénu a dokáže rychle a bezpečně dopravit naše hasiče na místo mimořádné události,“ pokračoval Hnyk.

„Nový dopravní automobil značky Volkswagen Transporter, který jsme získali 16. 8. 2018, vyměnil po 48 letech naši avii z roku 1972. Tento vůz se nám již několikrát osvědčil, a to hlavně při záchraně lidských životů. Vozidlo je totiž vybaveno i automatizovaným externím defibrilátorem. Tento vůz byl pořízen z velké části pomocí dotací, ale i z rozpočtu obce, a stál 1 566 125 Kč,“ dodal Hnyk.

Nové vozy požehnal farář Ivan Pavlíček z kostela svatého Martina. „Žehnáním si člověk chce vyprosit ochranu a přízeň shůry, protože lidské snažení může být někdy omezené. Proto se žehnají předměty, domy a v dnešní době také dopravní prostředky a technika,“ řekl Pavlíček a oba vozy požehnal.