Na většině plochy dopravního hřiště se válejí bez ladu a skladu stovky či snad dokonce tisíce pneumatik. A to kazových, které získala firma od výrobců v počátku podnikatelského záměru, jímž bylo půjčování motokár a provozování motokárových jízd, tak i těch zničených, které přidali snaživí občané. Aby to nebylo vše, u plotu ještě stojí starý vagon, který je značně poznamenaný požárem.

Jak se hřiště stavělo

Dopravní hřiště se stavělo v akci Z. „Pamatuji se, že tam předtím byl močál. Padlo tam hodně fůr navážky, pak se tam dělal asfaltový povrch, který musel být jako střižený, aby se tam mohlo jezdit s modely autíček,“ řekl nám pamětník s tím, že o hřiště se velice zasloužil tehdejší vedoucí autoškoly Josef Horn.

„Táta je z toho smutný, vždyť to tam celé budoval. Pamatuji se, že jsme tam na brigády chodili celá rodina, pak také sekat trávu,“ řekla nám za Horna, jehož se nám nepodařilo zastihnout, jeho dcera Dagmar Řezáčová.

Co říká majitel pneumatik

Pokoušeli jsme se u zmíněné firmy zjistit, proč po skončení provozu motokár zůstaly na ploše pneumatiky i požárem zničený vagon. „Spojím vás na pana majitele,“ uvedla žena na ústředně.

„Nemám potřebu se vyjadřovat,“ reagoval na otázky Deníku Jan Knopp z firmy EKOZ Czech Trade, s.r.o., a to i přesto, že firma má stále na internetovém portále Asistentka247.cz kromě jiného uvedeno Půjčovna motokár. Odmítl i nabídku, že otázky zašleme e-mailem a může na ně odpovědět písemně.

Město Domažlice situaci řeší

Možný důvod, proč nechtěl hovořit, se vyjevil při dotazu na domažlické radnici.

„Po revoluci přešel majetek, tedy hřiště, státu a ten pozemky převedl na společnost Fun Sport club Domažlice, přičemž město vlastní tu část hřiště se semafory. Firma koupila část soukromého pozemku v areálu. Město zkoušelo jednat prostřednictvím odboru životního prostředí o tom, aby si pneumatiky odvezli, ale bylo řečeno, že se nejedná o odpad, nýbrž o materiál k dalšímu využití, takže se s tím nedalo nic dělat,“ líčí starosta Domažlic Miroslav Mach.

Podaří se hřiště vyklidit?

Až vloni se objevil dokument, na jehož základě mohlo město začít konat. 

„Pan Šámal nám přinesl dohodu z 90. let, že EKOZ do určitého data vyklidí prostor motokárového závodiště. Zajásali jsme a samozřejmě prostřednictvím Fun Sport clubu jsme požádali o naplnění této dohody. Oni nereagovali, takže jsme to společně s tímto klubem dali k soudu. Ten rozhodl před koncem minulého roku, že musí plochu vyklidit. Termín prošvihli, takže následuje další žaloba,“ doplnil starosta Mach.

Město může pneumatiky vyklidit, avšak v rámci právního podkladu. „Bude to exekuční žaloba, nepředpokládám, že se to podaří do léta, ale do konce roku by to být mohlo. Vše vyvezeme za peníze města a budeme na firmě vymáhat úhradu těchto nákladů. Odhadem to může být kolem sta tisíc korun. Pokud firma úklid neuhradí, bude si město nárokovat tamní pozemky,“ zakončil Mach.

Firma EKOZ se ohradila

"Firma EKOZ Czech trade nemá s pneumatikami nic společného. Proč klamete čtenáře?" ohradil se vůči tomuto článku, který vyšel v pátečním Domažlickém deníku, Jan Knopp. 

Uvedl, že na webu firmy avizované motokáry jsou provozovány v Plzni a požadoval nápravu, což tímto činíme. 

Pro upřesnění: Motokáry v Domažlicích provozoval Drakodrom sport club sídlící na adrese Masarykova 413, Domažlice, tedy v předešlém sídle firmy EKOZ. Reklama klubu je dosud na stránkách Czech Trade international.

Podobnost názvu sport clubu s emblémem firmy je zřejmě čistě náhodná, stejně tak i skutečnost, že jako správce plzeňských motokár figuruje muž stejného příjmení, jaké nosí ten, s nímž jednal v minulosti domažlický odbor životního prostředí ohledně zmíněných pneumatik.  

Problém se táhne řadu let 

Čtenáře, kteří by si chtěli přečíst názory občanů a odpovědi domažlické radnice k uvedené problematice, přesměrujeme na zmíněnou diskuzi ZDE   .

Stačí také na internetu zadat do vyhledávače "Domažlice pneumatiky za městem".