Ke slavnostní události uvařila sládková Lenka Straková výroční ležák FRANZ SPALEK, který bude k dostání ve vybraných pivotékách. Minipivovar, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje, uvařil první várku 29. září loňského roku. Dnes vaří celkem pět stabilních pivních speciálů. „Věříme, že požehnání pivovaru nám přinese štěstí i pro další plány do budoucna. V horizontu několika let bychom chtěli dokončit rekonstrukci pivovaru, včetně vybudování výčepu nebo kulturního sálu, a ještě více ho otevřít veřejnosti. Máme za sebou zhruba rok provozu a 80 várek piva. Ale slavnostní veřejné otevření pivovaru jsme kvůli koronavirové krizi mohli udělat až letos,” říká ředitel pivovaru Proud Michal Škoda.

První várku piva v Proudu uvařili loni během koronavirových omezení, což s sebou neslo i řadu komplikací. Původně plánované stáčení do sudů museli nahradit lahvovým pivem. „Naštěstí díky rozvolnění opatření se nám daří od května rozšiřovat síť hospod, kde je možné ochutnat čepovaný Proud, a to nejen v naší domovské Plzni,“ dodává Škoda.

První narozeniny minipivovar Proud oslavuje limitovanou várkou výročního ležáku FRANZ SPALEK. Název nového speciálu odkazuje k osobnosti Františka Spalka, od jehož úmrtí letos uplyne 90 let.

Očkování ve Stodu na jižním Plzeňsku je od úterý v nových prostorách v bývalém Centru sociálních služeb, v ulici 28. října 377. Stodská nemocnice podala od března už 53 tisíc dávek vakcíny. K dispozici jsou Pfizer, Moderna i Johnson.
Ve Stodu se od listopadu očkuje na novém místě

Slavnostní požehnání a odhalení pivovarského zvonu a kříže se konalo přímo v srdci minipivovaru Proud, tedy na nerezové 30HL varně vyrobené v Pacovských strojírnách. „Zvon a kříž jsou symboly, které neodmyslitelně patří k varně pivovaru. V dávné historii sládci při vaření piva nevěděli, co způsobuje, že je pivo tak lahodným nápojem. Domnívali se, že je to dar od Boha, a proto na varně musel být kříž a každá várka končila slovy ´S pánem Bohem´ nebo ´Dej Bůh štěstí´. Takový je i současný sládkovský pozdrav. Symbol zvonu byl na varně historicky z mnohem méně prozaického důvodu. Protože je s vařením piva od nepaměti spojeno placení daní, sloužil zvon k přivolání finančního úředníka. Zvon také oznamoval pracovníkům spilky, že je uvařena nová várka,“ vysvětluje emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka, který nechyběl mezi hosty úterního požehnání.

Pivovar počítá s roční produkcí v řádu několika tisíc hektolitrů piv v sudech a skleněných lahvích. Piva z pivovaru Proud jsou v prodeji ve vlastním e-shopu a také na Rohlík.cz, v některých pivotékách i ochutnávkových pivnicích, např. Pult a Pivstro, ve vybraných prodejnách Makro a Albert v Plzni a Praze nebo na pivních festivalech.