Na Tachovsku jako první v letošním roce vyrazí masky na pochůzku v sobotu 3. února v Tachově. Tradiční průvod se na cestu po okresním městě vypraví ve 14 hodin od Muzea Českého lesa. Cestou masky několikrát sehrají oblíbené scénky. „Po návratu průvodu z města je pro účastníky přichystáno občerstvení, a navíc v době od 13 do 17 hodin jsou otevřeny expozice muzea a aktuální výstavy,“ lákají pořádající muzejníci.

Podstatně více masopustních akcí se pak v regionu chystá o týden později. Neuvěřitelný již 238. ročník masopustního průvodu připravují na sobotu 10. února v Sulislavi. „Přijede k nám zahrát Lidová muzika z Chrástu, která hraje sulislavské písničky. Jinak budeme mít jako každý rok pojízdný stánek s udírnou a svařeným vínem,“ řekla Deníku o chystané akci Lucie Soukupová, starostka obce. Začátek akce je ve 13 hodin, sraz účastníků je před místní hospůdkou. A v sobotu 10. února se chystají převzít vládu nad městem také maškary v Kladrubech. Sraz masek je ve 13 hodin před úřadem. Maškary budou řádit tentýž den již od 10 hodin také ve Starém Sedlišti a osadě Labuť. Z důvodu jarních prázdnin posunuli masopustní průvod v Chodové Plané až na 17. února. „Průvod masek za doprovodu dechové hudby Daliborka projde městem, kdy dojde k několika zastavením včetně setkání se starostou městysu. Následovat bude maškarní veselice v našem kulturním domě,“ řekl Deníku za pořadatele David Hanko.

Zavzpomínejte na masopusty na Domažlicku ZDE

Také v Plzni budou moci lidé vyrazit za masopustním veselím hned na několik míst. Tradiční plzeňský masopust s názvem „MASOPUST, MASOPUST, JEN MNE, HOLKA, NEVOPUSŤ!“ se koná v sobotu 10. února. Průvod s maskami vyrazí v 16 hodin od Branky v Kopeckého sadech před plzeňskou radnici, kde podle tradice požádá primátora o symbolický klíč od města Plzně. Poté se přesune k řece Radbuze, kde utopením Bakchuse město symbolicky zúčtuje se všemi nešvary a příkořími minulého roku. Zábava se následně přesune do DEPO2015.

Na masopustní veselí zvou i některé plzeňské čtvrti. Tradiční je například masopust na Bolevecké návsi. V sobotu 10. února 2024 v 10 hodin půjde průvod masek na statek U Matoušů pro svolení k masopustní veselici k paní starostové a poté bude obcházet jednotlivá stavení na Bolevecké návsi. Masky tentokrát doprovodí folklórní taneční soubor Jiskra 58 a Plzeňský MLS (Malý lidový soubor).  Průvod udělá dvě veřejná zastavení, první kolem 10:30 hodin ve spodní části návsi, druhé zhruba v poledne v horní části návsi. Akce vyvrcholí odpoledním pohřbem Bakchuse na statku cca v 15:00 hodin.

Masopust slavili v roce 2023 v Kladrubech, Sulislavi a Bezdružicích. Připomeňte si v naší fotogalerii:

A na masopust se chystají také v Černicích. Už v sobotu 3. února 2024 se mohou návštěvníci těšit na masopustní jarmark s prodejem autorských ručních výrobků, na ukázky řemesel na Selské návsi, zabijačkové speciality i na průvod maškar se zastávkami pro pobavení dětí i dospělých. K tanci i poslechu zahraje plzeňská kapela Sekvence. Masopustní trhy na Selské návsi budou otevřeny od 10 do 18 hodin. Průvod maškar poté, co obdrží od starosty symbolicky klíč od Černic, odstartuje v 15 hodin od mateřské školy ve Vltavínové ulici. Další ročník tradiční Masopustní zabijačky se bude konat druhou únorovou sobotu (10. 2.) také v Habrmannově parku ve čtvrtém plzeňském obvodu. Zde bude masopustní průvod vycházet v deset hodin dopoledne z parku Potoční, odkud se vydá na Habrmannovo náměstí. „Připraven je doprovodný program a na své si přijdou také milovníci tradičních zabijačkových specialit,“ vzkazují pořadatelé.

Pořádáte masopust u vás ve městě či obci? Pošlete nám pozvánky nebo fotky a videa z masopustů na websluzba.zapad@denik.cz nebo přes formulář rubriky Čtenář reportér. Rádi vaše příspěvky zveřejníme.

Největší a nejdelší masopust v západních Čechách se koná v Postřekově a trvá pět dní. Jde o dlouhou tradici, která je dokonce držitelkou certifikátu nehmotného kulturního dědictví Plzeňského kraje. Letos se koná od 9. do 13. února. Postřekovský masopust je nejznámější lidovou slavností na Chodsku. „Současná podoba masopustu byla svým způsobem obnovena a fixována v 60. letech 20. století a obnáší velký sobotní maškarní bál, nedělní průvod zamilovaných, takzvanou kytičkovou, i pondělní večerní babský bál. Vrcholem masopustního veselí pak je úterní průvod masek, který prochází celou vesnicí a končí obřadním oběšením figury Masopusta, symbolu obžerství, rozmařilosti a rozpustilého života. Samotný akt exekuce je zároveň velkou satirou pranýřující veškeré nepravosti, jež se během roku udály v obci, ve státě či ve světě. Masopust je ukončen večerní veselicí,“ popsal ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl. Sezpívaná na kytičkovou se koná v pátek 9. února od 20 hodin U Hadamů, následující den je maškarní bál od 20 hodin v hotelu U Nádraží. Neděle je ve znamení krojovaného průvodu od 16 hodin a od 17 hodin kytičkové zábavy v hotelu U Nádraží. V pondělí od 19 hodin vypukne babský bál a v úterý masopust vyvrcholí masopustním průvodem obcí od 16 hodin, kdy vyjde od tělocvičny. Vše uzavře masopustní truchlení v hotelu U Nádraží od 17 hodin.

Tradiční masopust v Postřekově vyvrcholil i v roce 2023 velkým průvodem:

Největším masopustní průvod na Klatovsku se koná každoročně ve Strážově a nejinak tomu bude letos. Stovky masek, různorodých skupin projdou městem 10. února.

Zavzpomínejte na masopusty na Plzeňsku ZDE

Na Rokycansku začínají v sobotu 3. února v Klabavě, týden poté vyrazí průvod v Radnicích (13.00, na náměstí), Smědčicích (od 10.30), Holoubkově (14.00, u úřadu) a Újezdě u Svatého Kříže (14.00, na návsi).