„Jela jsem prvního února do Domažlic, protože jsem si ji chtěla pořídit. Jsou na ni slevy pro důchodce na dopravu a každá úspora je znát. V infocentru jsem se dozvěděla, že ji zatím nevydávají. Jsem zklamaná. V Horšovském Týně to už funguje,“ popsala seniorka z Kouta na Šumavě.

Co poskytuje Plzeňská karta?
„Jízdné mají od ledna 2018 levnější vybrané skupiny obyvatel na linkách a spojích, které na svém území objednává a hradí Plzeňský kraj. Podmínkou pro uznání slevy ale je prokázání se Plzeňskou kartou, na které bude nahrán slevový profil zákazníka. Tu si cestující musí nechat vystavit u některého z našich partnerů,“ uvedla na stránkách POVEDu (Plzeňský organizátor veřejné dopravy) generální ředitelka společnosti Zdeňka Kmochová.

Odsunutý start vydávání Plzeňské karty probírali ve středu večer i domažličtí zastupitelé. „V listopadu se na nás obrátil pan hejtman, zda bychom mohli umožnit její vydávání v našem městě. Rozmýšleli jsme o dvou variantách – buď na úřadu, nebo v infocentru. Po prověření všech možností rada města nakonec rozhodla, že podobně jako v mnoha dalších městech se o správu postará informační centrum spadající pod MKS,“ shrnul starosta Miroslav Mach (SPMD).

„Museli jsme i po poradě s právničkou posoudit smlouvy, které nám přišly. Velkým problémem je prostorové uspořádání našeho malého infocentra na náměstí, které by nesplňovalo podmínky, které stanoví smlouva. V ní je stanovena například diskrétní zóna. Hledali jsme proto jiné řešení poté, co jsme v polovině ledna dostali rozhodnutí rady města o tomto úkolu. I po konzultaci s plzeňským dopravním podnikem nám bylo doporučeno najít vhodnější prostory. Spravujeme i Kulturní centrum Pivovar, tak jsme se rozhodli poskytovat tuto službu právě tam vždy ve středu. O přesném termínu spuštění této služby dáme veřejnosti vědět,“ konstatoval ředitel MKS Domažlice Kamil Jindřich. Teď probíhá instalace počítačů a softwaru.

Podobná situace je například i v Tachově. „Kartu si budou moct zájemci zařídit na MKS v Tachově přibližně od března,“ řekl místostarosta Tachova Jan Straka.

Na Domažlicku si tak nyní mohou Plzeňskou kartu zájemci objednat v pondělí, středu a pátek na městském úřadu v Bělé nad Radbuzou a v pracovní dny v infocentru v Horšovském Týně.

Starosta Mach upozornil i na určitý nekomfort pro držitele karty: „Dnes slevy na kartě neplatí na rychlíky z Domažlic do Plzně nebo Prahy, jen v osobních vlacích objednaných krajem. Není v ní sleva ani na autobusové linky Domažlice - Plzeň, které dopravci jezdí na vlastní podnikatelské riziko a kraj na ně nepřispívá.“ Přesto by v budoucnu mohla karta mít pro Domažlické další efekt. „Požádali jsme o možnost, aby i domažlická MHD mohla v budoucnu přejít do systému Plzeňské karty,“ zmínil Mach.