Přesto se v posledních třech týdnech nezabývá ničím jiným, než soustavným běháním do zákaznického centra plynáren, telefonováním, urgováním, sháněním revizních zpráv a přemlouváním techniků i slečen za plynárenskými přepážkami. „Lomcuje mnou vztek a velmi se držím, abych nevybuchla. Nájemníci z mých prodejen mi hrozí výpovědí a nemohu se jim ani divit. Přestože je vše řádně zaplaceno, všem je zima,“ říká.
Plynárny jí dávají za pravdu. O plynoměr přišla i přesto, že nedlužila ani korunu. „Došlo k chybě na naší straně, za kterou se omlouváme,“ prohlásila mluvčí plynáren Simona Hladíková.

Přišla zima, chyběl plynoměr

Co se vlastně stalo? Když šla paní Eva asi v polovině října zapnout v domě plynový kotel, zjistila, že skříňka od plynoměru má už od dubna uražený zámek, plynoměr je fuč a místo něj tam leží papírek s informací, že plynárny si zařízení odvezly. Skříňku pak zas technik zavřel, takže naoko vypadala jako neporušená. „Vůbec jsem netušila, že mám problém. V březnu mi banka neodeslala inkasem platbu pro plynárny na 16 394 korun, protože byla trochu nad inkasním limitem. Hned jak mi to oznámili, poslala jsem plynárnám částku z účtu sama pod variabilním symbolem uvedeným na faktuře,“ vysvětluje klientka plynáren, která se zároveň ujistila, že peníze dorazily.

Jenže plynárny jí v dubnu poslaly peníze na účet zpátky. A zároveň přišla upomínka s tím, že jestli nezaplatí, odpojí jí plynoměr. Takže v dubnu peníze poslala znovu, pod jiným variabilním symbolem, jak plynárny předepsaly. Tentokrát se už peníze nevrátily, systém však ženu dál vedl jako neplatiče. A do jejího domu poslal technika pro plynoměr. Pak se už o problém nikdo nezajímal. A přišla zima.

„Když jsem po měsících zjistila, že mi vzali plynoměr a dorazila rozčilená do zákaznického centra, slečna za přepážkou mi stále dokola opakovala naučenou formulku: buď zaplatím nové připojení a nebo ať si podám stížnost na reklamace. Ovšem s tím, že na vyřízení reklamace mají 30 dnů. Přitom na monitoru jasně viděla, že nic nedlužím.

Zaplatit musí

Ani přes další urgence se nic nedělo, žena nevydržela a vypsala žádost o nový plynoměr. Zaplatila za ni 714 korun (na přepážce však peníze nikdo nevezme, takže musela na poštu a s dokladem zpátky do plynáren). Pak si musela zajistit revizního technika (neměl čas a přišel až za několik dní a pak si za 10 minut práce naúčtoval 1200 korun). Se všemi papíry znovu do plynáren, kde jí řekli, že je v pořadí. Takže až přijde na řadu, přijedou jí nový plynoměr zapojit. Týden po zaplacení a čekání přišla znovu poukázka, aby uhradila 714 Kč za zapojení plynoměru.

„Je to neskutečné a nenechám si to líbit. Chyba se může stát, ale to, jak se plynárny chovají ke svým zákazníkům, je neomluvitelné,“ míní Eva J. „O tom, že by se mi někdo omluvil, plynoměr mi bez průtahů vrátili nebo že by se mi snad ozvali z reklamačního oddělení, nemůže být řeč. Mají přece své termíny. A já jsem nucena absolvovat několikatýdenní martyrium, ať jsem v právu nebo ne. A platím další nesmyslné poplatky,“ uvádí klientka.

Mluvčí plynáren Simona Hladíková k tomu sděluje: „Došlo skutečně k chybě na naší straně, za kterou se omlouváme. Náš počítačový systém nezaúčtoval správně došlé platby od zákaznice, protože je zaplatila jinak než smluvně dohodnutým inkasem. Přesto, že platby uhradila, systém ji nadále vedl jako neplatiče. Reklamaci, kterou podala minulý týden, jsme začali okamžitě řešit a v nejbližších dnech by jí měl být osazen nový plynoměr, aby mohla začít s odběrem plynu.“