Až na dno staroklíčovského Lomečku (malý snímek) se podíval Zbyněk Šána z Horšovského Týna. Bývalý kamenolom, dnes zatopený, totiž nefunguje jen jako oblíbené koupaliště. Zlákal už spoustu lidí k potápění. A co může zatopený lom nabídnout?

„Byl to úžasný zážitek. V Lomečku žije spousta ryb a díky tomu, že je tu voda čistá, je vidět až osm metrů daleko. Přes brýle je navíc všechno větší a jakoby blíž,“ řekl Šána, který se s jedním z provozovatelů Lomečku, Zdeňkem Zrůstem, podíval pod hladinu už podruhé. „Šli jsme až na dno, do hloubky devíti metrů. Proplavali jsme se po lomu, byla to paráda.“

Pustit se pod hladinu ale není jen tak. „Potápění mě vždycky lákalo. Na dovolené mě nadchlo šnorchlování a chtěl jsem toho vyzkoušet víc. Zdeněk mi nabídl, že bych si mohl potápění zkusit tady v Lomečku,“ uvedl Šána s tím, že do vody se šlo až po teoretické přípravě na břehu. „Každý musí být poučen o vztlaku, výstroji a chování ve vodě. Ve vodě si pak vyzkouší jak dýchat z plicní automatiky, pohyb, naučí se ovládat výstroj i to, jak se chovat v krizových situacích. A hlavně se domluví komunikace ve vodě, protože pod hladinou s maskou na obličeji už si toho moc nevysvětlíte!“

Pro potápěče je podle provozovatelů Lomeček atraktivní. „Žijí tu tři druhy jeseterů, a to jeseter ruský, sibiřský a malý, dále samozřejmě sumec Václav, který už má tak 180 centimetrů. Úplně změnil chování okounů. Dřív byli celkem drzí, ale dva dny poté, co jsme sem nasadili Václava, byl najednou ve vodě klid. Prostě si to tu ´spravil´,“ smál se Zrůst a dodal, že z Maďarska dovezli do Lomečku zajímavé rybky Slunečnice pestré. „Je tu také hodně raků, bahenních i amerických. Lomeček je hodně specifický, raci tu žijí v symbióze, nelikvidují se. Odborníci, Adam Petrůšek z Univerzity Karlovy a Pavel Kozák z vodňanského výzkumného ústavu, to tu zkoumali a divili se, jak je to možné. Jezdí sem ale také spousta předních českých podvodních fotografů, a tak se příští rok chystáme uspořádat soutěž v podvodní fotografii. Zatím má pracovní název Lomečkovský jeseter,“ dodal provozovatel.

Šánovým snem je potápění v moři. „Kvůli tomu to vlastně zkouším i tady. Ale musím uznat, že už sladkovodní potápění je skvělý zážitek a moc mě to baví. Rád si to zopakuji, když bude možnost. Do kterého moře bych se chtěl podívat? Láká mě Egypt, ale zkusím to klidně i jinde a dřív, když to půjde,“ dodal Šána.