Překvapení a údiv vzbudilo u jednoho z návštěvníků domažlického bazénu doporučení týkající se vhodného typu plavek pro vstup do bazénu.

„Měl jsem plavky s delší nohavičkou. Plavčice mě upozornila, že tento typ plavek není vhodný. Chodím plavat i do jiných bazénů, do Kdyně, na Slovany do Plzně nebo do Weidenu, nikde jsem s tím problém neměl," konstatoval Tomáš Jakl.

„Snažíme se naše návštěvníky přesvědčit a doporučujeme jim, aby nevhodný oděv, záměrně nepoužívám slovo 'plavky', u nás nepoužívali. Toto opatření je především v jejich zájmu. Je to i naše povinnost jako provozovatele, neboť jsme to právě my, kteří jsme odpovědní za dodržování hygienických předpisů a norem," říká ředitel bazénu Jiří Houška.

„I plavky mohou mít dlouhou nohavičku. Musí být z elastického a přiléhavého materiálu. Různé kraťasy, bermudy a podobně, ačkoliv jsou různými trhovci prodávány pod označením plavky, plavkami vůbec nejsou. Pokud je někdo nosí na koupání v moři nebo rybníku, je to jen jeho věc. Tam ale neplatí přísné hygienické předpisy, jako je to u bazénů a akvaparků," vysvětluje Houška. „Šortky z plátna či bavlny, s kapsami, zipy, kovovými knoflíky či jinými ozdobami ničí zařízení bazénu a výrazně zhoršují kvalitu vody. Zvyšují zákal rozpouštěním pracích prášků a barviv, zanášejí smetí, bakterie, prach, nitě a různé předměty – kapesníky, mince, obaly od potravin," dodal Houška.

Ve kdyňském Centru vodní zábavy doporučení ani zákaz ohledně typu plavek nevydali. „Neřešíme to a ani to řešit nebudeme. Je nám to jedno," říká ředitel Jan Zelenka.

„Na tobogánu je lepší, když návštěvníci mají kratší nebo přiléhavé plavky, aby jim ´to lépe jelo´. Dáváme ale pozor, aby lidé na svých plavkách neměli knoflíky a zipy, kterými by tobogán mohli poškrábat. To hlídáme," uzavřel Zelenka.

Šortky svým návštěvníkům už zakázaly například bazény v Jičíně, Rokycanech, Olomouci, Trutnově, Chrudimi, Bohumíně, Náchodě i dalších místech. Podobné opatření zavádějí i některá aquacentra v Německu.

Před necelým rokem podobné téma řešili i v Rychnově nad Kněžnou.

„Z filtrů jsme stále častěji vybírali značné množství papírových kapesníků, mincí, igelitových sáčků, kusů toaletního papíru a dalších předmětů, které hostům vypadly z kapes šortek," popsal hlavní důvod tamního zákazu ředitel bazénu Tomáš Novák.