„Do funkce ředitele jsem nastoupil v roce 2005. Přemýšlel jsem tehdy o novinkách, o tom, jak zvýšit tržby a přinést atraktivní náplň pro návštěvníky, něco, co tu do té doby nebylo," vzpomíná ředitel Jiří Houška.

„V té době se už v Česku rozvíjely kurzy plavání malých dětí. Byl to docela boom, lékaři to tehdy významně podporovali, později nadšení trochu korigovali," říká Houška.
Těžký začátek
Počáteční záměry ale ovlivňoval technický stav areálu. „V roce 2005 byla ještě v provozu společná technologie úpravy vody pro oba bazény. Když bychom tehdy chtěli v dětském bazénu udělat správnou teplotu, která by pro děti měla být (okolo třiceti stupňů), museli bychom ohřát i tu ve velkém bazénu, stálo by to obrovské peníze."

První kurzy v roce 2005 tak byly určeny pro zájemce z řad dospělých. „Už tehdy je vedla lektorka Lenka Košová, která je dobrou duší našich kurzů po více než deset let," připomíná Jiří Houška a pokračuje: „Všechny lektorky vedou naše kurzy po své práci, jako brigádníci, mají na ně plnou kvalifikaci, většina má i kurz na plavčíka, Lenka Košová má zkoušky i na trenéra plavání," shrnuje Houška. A ještě dodává: „Všechny naše lektorky vždy měly hezký vztah k dětem a dobře se s nimi spolupracuje."

„Na kurzy plavání jsme chodily postupně s oběma dětmi. Byly ve vodě naprosto spokojené. Všem maminkám plavání jejich batolat doporučuji. Paní Košová je skvělá lektorka. S dětmi je ve vodě, má přehled a dobré nápady. Není to někdo, kdo by jen komandoval ze břehu," pochvaluje si Dana Filková.
Nejmenší plaváčci
„V roce 2007 jsme udělali malé technické opatření, mohli jsme začít s kurzy plavání dětí – ještě ale ne pro ty nejmenší – kojence a batolata. Šlo tehdy o mikrobiologickou kvalitu vody, kdy nebyla 100% záruka udržení hodnot potřebných pro nejmenší děti."

Technologie pro oba bazény byly odděleny po rekonstrukci dětského bazénu v roce 2011. „Od té doby už probíhají kurzy nejatraktivnější – pro nejmenší děti. Účastníky máme rozděleny do několika kurzů (dva se konají před prázdninami, dva po nich)," popisuje ředitel.

Kromě kurzů pro děti a dospělé zkoušeli Domažličtí v roce 2007 i kurzy pro těhotné. „I ty lékaři doporučovali, ale maminky na ně postupně přestaly chodit."
„Do každého z kurzů chodí 10 lidí, nelze časově vyhovět všem. Vystoupí-li někdo z kurzu, máme náhradníky."
Problém s rodiči
Největší problém řeší v domažlickém bazénu s hygienou rodičů. „Maminky chodí hezky načančané, namalované, ale tím zanáší do bazénů nečistoty. Někteří rodiče se dokonce ani neosprchují," postěžoval si ředitel. I přesto se daří držet vodu v předepsané kvalitě. Stojí to však velké úsilí a finanční prostředky.
„Kontroly chodí pravidelně z hygieny a také CHVaK odesílá vzorky od nás do klatovské laboratoře."

Stav vody je průběžně monitorován a zapisován i na externí server. Hlídá se hlavně množství vázaného chlóru. Prekurzorem vázaného chlóru jsou organické nečistoty. Pokud je větší množství organických nečistot ve vodě, váže se na ně chlor a pak voda více zapáchá po chloru a má dráždivé účinky na lidský organismus.

„Abychom mohli méně chlorovat, musíme se důsledně starat o čistotu. Do vody v dětském bazénu se již nepřidávají další chemikálie. Voda je dezinfikována UV lampou, kdy ozáření vody zabije všechny bakterie. I přesto se filtry v dětském bazénu perou každý den, denně se v něm vymění přes 5 kubíků vody.

Sucho nevadí
Domažlický bazén získává vodu z vlastní studny, vrt je silný a dostatečně hluboký. Voda musí svou kvalitou odpovídat kvalitě pitné vody.
„Když v létě na konci července, v nejsušším období, se napouští bazén po pravidelné odstávce, jde čerpadlo naplno 4 dny a 3 noci, každou hodinu načerpá 7 kubíků. Ani ve velkém suchu nikdy nebyl problém s nedostatkem vody. Kdysi tu byla prý bažina a rybník, takže se ve spodním podloží drží mokro," konstatuje Houška.

Budoucnost
V červenci by měla začít zřejmě tříletá zásadní a dlouho očekávaná rekonstrukce a dostavba domažlického plaveckého bazénu. „V jejím průběhu budeme kurzy muset omezit, ale budeme se snažit, aby to bylo v co nejmenší míře, zájem rodičů je stále velký. Po ukončení rekonstrukce bychom rozsah poskytovaných služeb pro občany Domažlic a okolí ještě rádi rozšířili," uzavírá ředitel Houška.