Strach o budoucnost mají lidé pracující v Plastiku HT v Horšovském Týně. Firma, zabývající se hlavně výrobou technických výlisků z plastů pro automobilový a elektronický průmysl, nechává část svých zaměstnanců už od začátku února doma.

„Hodně lidí je doma na šedesáti procentech platu, takže se bojí, co se stane dál. Jestliže to takhle bude pokračovat, budou mít pořád méně a méně peněz,“ uvedl pro Domažlický deník člověk, jehož identitu redakce zná, ale který si kvůli obavám z možných nepříjemných následků nepřál být jmenován.

Zaměstnanci Plastiku HT už také přišli o různé výhody. „Vzali jim stravenky, nedostávají už příspěvek na obědy, takže místo původních dvaceti korun platí teď přes padesát korun. Už dříve jim třeba sebrali montérky, které jim zapůjčovala i prala nějaká leasingová firma, což prý ale stálo podnik přes půl milionu korun ročně, a nové pracovní oblečení od zaměstnavatele nedostali.“

K většímu propouštění ale zatím Plastik nepřistoupil. „Žádné propouštení od Plastiku HT nahlášeno nemáme,“ potvrdil ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík s tím, že pokud firma propouštěla takzvané agenturní zaměstnance, tedy pracovníky najmuté přes agenturu, ani to úřadu oznamovat nemusela.

Ředitel Plastiku HT nebyl tento týden v podniku k zastižení a pracovníci sekretariátu se nám bez jeho svolení nemohli k otázkám na současnou situaci firmy vyjádřit. „Pan ředitel tu bude v úterý,“ vysvětlila personalistka Šárka Vojtěchová.

Šance, že by si zaměstnanci Plastiku HT práci udrželi, tu stále je. „Omezený je provoz hlavně ve střikovně, kde ´jede´ jen 25 listů. Na to, aby se Plastik uživil, je ale zapotřebí, aby ´jelo´ 45 lisů,“ myslí si informátor. „Nemusí být ale pozdě. Prý už nějakou menší zakázku dostali a o další se zatím jedná,“ dodává.

Ve velkém na Domažlicku zatím propouštěly kdyňský Elitex i Kdynium a holýšovská SVA. Na poslední jmenovanou firmu už bývalí zaměstnanci podali insolvenční návrh, protože jim podnik dluží výplaty za několik měsíců i slíbené odstupné.