Přednáškové sály, divadlo, malý pivovar s restaurací, sklářská pec, pivovarnické muzeum, výstavní prostor a dokonce i knihovna by mohly v budoucnu být v areálu domažlického pivovaru, jehož historie sahá až do roku 1341 a jenž byl v devadesátých letech uzavřen. Počítá s tím alespoň záměr domažlické radnice.

„Rádi bychom uspořádali první veřejnou architektonickou soutěž v historii města,“ potvrdil starosta Miroslav Mach. Organizaci jednokolové soutěže o přestavbu bývalého pivovaru na kulturní centrum připraví Milan Svoboda z Hrádku, který má s podobnými úkoly bohaté zkušenosti. Stane se tak v případě, že bude celá akce schválena v rozpočtu pro rok 2012.

„Do areálu by se mohla přestěhovat i domažlická knihovna, která není v současné chvíli bezbariérová a jejíž provoz je dost roztříštěný,“ nastínil jednu z možností na využití části budovy starosta.

V bývalém pivovaru budou vybudovány bezbariérové výtahy a i plocha jednoho podlaží (600 m2) by provozu knihovny měla dostačovat. Navíc by na přehlednější ploše bylo zapotřebí méně pracovníků.

„V zadání k projektu je i zmíněné umístění knihovny, uvidíme, zda tento nápad někdo z odborníků nezavrhne,“ uvedl Mach. Argumentem pro je i poloha areálu. Sousedí s ním gymnázium i základní škola, je u něj parkoviště a leží v samém centru města.

V letošním městském rozpočtu peníze na samotnou přestavbu pivovaru nebudou. „Využijme zatím tento čas a diskutujme o co nejlepším využití tohoto prostoru,“ vyzývá starosta.

Rada města by měla v únoru či březnu schválit oficiální zadání veřejné soutěže, kde bude stanoven limit ceny za projekt i za celou stavbu. Do poroty, která bude došlé návrhy posuzovat, nominuje tři odborníky Obec architektů.

„Líbil se mi festival Kulturovar, hlavně koncerty, podobné akce bych rád v pivovaru viděl co nejčastěji, tak snad se povede co nejdříve jeho dlouhodobější oživení,“ doufá Petr Dlouhý z Domažlic.