Legenda československého vojenského letectví v uplynulých dnech získala několik významných ocenění.
Pan Pavlík převzal od ministra obrany Martina Stropnického Záslužný kříž I. stupně, což je nejvyšší vyznamenání, jež může voják v době míru získat.

„Velmi si jej vážím,“ přiznal svým přátelům při staňkovském posezení.

V březnu obdržel od Poslanecké sněmovny – podvýboru pro inovace, letectví a kosmonautiku ocenění Osobnost československého letectví a kosmonautiky.

Proslulým se stal poté, co v začátcích své profesionální kariéry stíhacího pilota létal na strojích Avia S-199 zvané Mezek. Ty nebyly pro řízení příliš komfortní a piloti je neměli ve velké oblibě, Josef Pavlík ale dokázal tento typ letounu ´zkrotit´ a nalétat na něm stovky hodin.
Od roku 1951 působil ve 4. stíhacímu leteckému pluku 22. letecké divize na letišti Plzeň – Bory.

Kromě aktivního létání se Josef Pavlík zapojil i do organizační práce, v roce 1990 se ujal funkce prvního předsedy Svazu letců, který byl tehdy obnoven. Později se stal jeho doživotním čestným předsedou.

„Josef Pavlík vystudoval kromě letecké akademie i psychologii a napsal řadu psychologických publikací týkajících se pilotů, například knihu Rizika prostorové desorientace pilota v emergentní situaci simulovaného letu podle přístrojů, je autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Pod nohama nebe,“ zmínil Jan Dvořák z odborného serveru Flying revue.

„Členové Aeroklubu Staňkov si velmi váží toho, že Josef Pavlík stál u zrodu tohoto aeroklubu v roce 1945, vždy sledoval a pomáhal řešit jeho existenční zápasy a že byl příkladem pro řadu aeroklubáků, kteří se rozhodli uskutečňovat svůj sen o profesionálním létání,“ uvedl za všechny své kolegy člen aeroklubu Karel Lang.