Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěšky Evropou s manželi Tichými z Domažlic

Domažlice – MUDr. Oldřich Tichý, známý Domažlický chirurg a jeho manželka MUDr. Helena Tichá, oční lékařka, sestřenice prezidenta Václava Klause, prožili svá doktorská léta (1972-2009) ve staré domažlické nemocnici a po revoluci ve svých soukromých ordinacích. Jako relativně mladí důchodci ukončili své lékařské praxe a plně se věnují svým vnoučatům a také turistice a cestování.

1.8.2017
SDÍLEJ:

Oldřich Tichý a jeho žena Helena putují Evropou.Foto: Archiv manželů Tichých

Od roku 2009 zásadně změnili obraz svých dosavadních dovolených a každým rokem absolvují pěšky jednu z tras směřujících různými státy Evropy do Španělského Santiaga de Compostela – Svatojakubskou pouť. O jejich motivaci, přípravách, zážitcích, radostech i útrapách těchto náročných cest za poznáním Evropy i sebe, jsme si s manžely Tichými pohovořili.

Výjimečnost jejich poutí na mne dýchala z každé věty rozhovoru. Při povídání jsme nahlédli i do deníku, který si na každé pouti pečlivě vedou, a podrobněji se vrátili ke dvěma z nich -první a pak té nejdelší. Celkově za posledních devět let ušli přes 5000 km a spřádají i další plány. Letos v květnu šli portugalskou cestu z Porta do Santiaga de Compostela.

Zajímají mě vaše pěší toulky Evropou, ale přiznávám, že o Svatojakubských cestách nemám ani potuchy. Jak jste se vy, klasičtí turisté a cestovatelé, seznámili s významem a podmínkami jedné ze tří největších křesťanských poutí na světě?
Musím se vrátit do roku 2007, kdy jsem v televizi zahlédl kousek pořadu o jakési pouti ve Španělsku, kdy poutník jde několik set kilometrů, vše si nese s sebou, spí kde se dá… Již tehdy se mi zdálo, že by nemuselo být špatné takovou cestu podniknout. Ne, že by mě to lákalo z důvodů křesťanských, ale byl to rozdíl oproti našemu běžnému cestování s cestovkami. Myšlenku jsem nechal zrát. Za nějaký čas jsem přečetl knížku Poutník od P. Coeliho a posléze zadal do Googlu heslo Svatojakubská pouť. Hned první odkaz mě dostal. Poslouchal jsem i reportáže Pavly Jazairiové, která tuto pouť šla a za měsíc ušla 800 km. Konečně jsem se odhodlal sdělit vše své manželce. Moje představa byla, že něco takového ona ani za nic nepodnikne. K svátku v roce 2008 jsem ještě koupil knížku Pavly Jazairiové Cestou hvězdy a čekal na reakci. Byla překvapivá: Tu cestu musíme zvládnout nebo se o ni alespoň pokusit!

Evropská unie přijala Svatojakubskou pouť jako kulturní dědictví. Jak je organizována? Co musí poutník před zahájením cesty podstoupit?
Evropou prochází řada svatojakubských poutních cest směřujících do španělského Santiaga de Compostela. Známé jsou francouzská, portugalská i jiné. I přes Českou republiku vedou dvě z Polska, z nichž jedna prochází Všeruby dále do Německa. Jsou značeny žlutou šipkou a mušlí. Jde převážně o lesní a polní cesty, úvozy, výjimečně krajnice silnic nižších tříd. Po výběru trasy, která odpovídá našemu časovému plánu, si vyžádáme ze Santiaga de Compostela takzvaný Credential, což je průkaz poutníka, kam dostává cestou razítka. V Santiagu mohou pak zkontrolovat, zda jsme určených minimálních 100 kilometrů ušli a můžeme dostat compostelu – důstojní doklad a pouť ukončit poutní mší v krásné gotické katedrále svatého Jakuba.

Vzpomeňme první vaši svatojakubskou pouť roku 2009. Naplnila představy?
Naše příprava byla v poslední fázi ovlivněna úrazem a operací babičky. Museli jsme tedy přehodnotit trasu a délku. Schválený plán se zredukovala na 15 dní a cestu z Leonu do Santiaga de Compostela v délce přes 400 km. Přemýšleli jsme i o možnosti podívat se ještě ze Santiaga na ´Konec světa´, což bylo dalších 100 km. Z Prahy jsme odlétli 26 dubna 2009, v Leonu s mezipřistáním v Madridu jsme přistáli před půlnocí. Spali jsme v hotelu, ráno v recepci jsme dostali razítko do Credentialu, snídani a vyšli jsme. Našli jsme první značku – žlutou šipku s mušlí a dostali jsme se na trasu. Spali jsme hlavně v ubytovnách pro poutníky, kterých je při španělské cestě hodně. Za 12 dní při denních dávkách zhruba 35 km jsme procházeli řadou typických španělských vesnic, městeček s kostelíky. Překročili jsme pohoří Monte Leon a obdivovali jeho zasněžené štíty. Potkávali jsme poutníky a setkávali se s dobrosrdečností prostých Španělů. Překonávali jsme únavu, blbou náladu, ošetřovali nohy, radovali se. Hela snášela cestu viditelně lépe než já. Často hekám, stěžuji si. 6. června jsme v Santiagu de Compostela, navštívili jsme mši pro poutníky v katedrále svatého Jakuba. Dostáváme krásný vytoužený blanket Compostela. Dochází i na náš prvotní záměr dojít až na ´Konec světa´ u městečka Finisterra. U patníku s číslem 0,00 km se fotíme. Nechápeme však, proč to tady bylo považováno za konec světa. Naši předkové zřejmě tenkrát ještě nevěděli, jak to s tím světem vlastně je. Skutečností ale zůstává, že se jedná o nejzápadnější bod Evropy. Autobusem se vracíme do Leonu A 10. května jsme doma. Dokázali jsme to!

Připomeňme i tu nejdelší pouť, francouzskou, roku 2011. Bolela?
S jídlem roste asi opravdu chuť. Po prvních dvou poutích 400 a 370 km jsme chtěli další. Dohodli jsme se, že absolvujeme celou francouzskou cestu. Je to ´jen´810 km a měsíc nám musí stačit. Na startovní čáru do francouzského saint-jean-pied-de-port jsme zvolili tentokrát vlak.14. dubna 2011 nás odváží přítel Karel Veverka autem do německého Furthu a dále pokračujeme vlakem do Norimberka, Stuttgartu a odtud do Paříže a z ní na jih k úpatí Pyrenejí do městečka Saint Jean Pied de Port. A jsme na začátku naší dlouhé cesty do Santiaga de Compostela. Dostáváme razítko do credentialu a rychle na značenou cestu. Tentýž den přecházíme Pyreneje. Naše cesta vede severem Španělska městy Pamplona, Logroňo Burgos, Samagúň, Leon, Ponferrada. Denně šlapeme v průměru 30 km krásnou přírodou v dešti i vedrech. Vesnice jsou vyzdobeny symboly svatojakubské pouti, okolo cest je řada křížů. Otlaky, puchýře, namožené šlachy, bolavé kotníky se snažíme nevnímat. V Leonu navštěvujeme překrásnou gotickou katedrálu, potkáváme české turisty ze Vsetína. Únava stoupá. 100 km před cílem se Hela hroutí. Jde již 200 km s bolestivým zánětem šlach. Brečí, tak moc chtěla dojít. Jen s obtížemi se nerozbrečím s ní. Nechávám zavolat taxi do nejbližšího Portomarinu. Lékárna, občerstvení, odpočinek a Hela chce jít dál. Moje pochybnosti odmítá. 14. května 2011, 30. den cesty, 800 km v nohách a jsme v cíli. Santiago de Compostelo již známe. Katedrála, mše, compostela. Na této dlouhé pouti byla Hela jednoznačně hvězdou. Ušli jsme celou francouzskou cestu svatojakubské pouti, ten kousek autem do Porto Marinu byl nutný. Když jsme šli těch posledních 270 km, opakovaně jsem se za říkal, že už žádnou pouť nepůjdu. Doma jsem se k tomu tak rezolutně nestavil. Vím ale jistě, že tak dlouho pouť již nepůjdeme. Ano, bolela.

Karel Frait

Autor: Redakce

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ze setkání přátel harmonik v Loučimi
15

FOTO: Čeští i bavorští harmonikáři si v Loučimi zahráli společně

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl ve Všerubech motorovou pilu

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Mladík řídil bez řidičáku

Domažlice – V pondělí ráno 21letý muž po páté hodině ráno usedl na sídlišti Kozinovo Pole za volant svého vozu Volkswagen Passat a řídil ho směrem do Masarykovy ulice, kde byl kontrolován policisty.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Holýšov – Na čerpací stanici ve Vránově 22letý mladík natankoval šest litrů benzínu za zhruba 200 korun a bez zaplacení ujel.

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení