VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěšky Evropou s manželi Tichými z Domažlic

Domažlice – MUDr. Oldřich Tichý, známý Domažlický chirurg a jeho manželka MUDr. Helena Tichá, oční lékařka, sestřenice prezidenta Václava Klause, prožili svá doktorská léta (1972-2009) ve staré domažlické nemocnici a po revoluci ve svých soukromých ordinacích. Jako relativně mladí důchodci ukončili své lékařské praxe a plně se věnují svým vnoučatům a také turistice a cestování.

1.8.2017
SDÍLEJ:

Oldřich Tichý a jeho žena Helena putují Evropou.Foto: Archiv manželů Tichých

Od roku 2009 zásadně změnili obraz svých dosavadních dovolených a každým rokem absolvují pěšky jednu z tras směřujících různými státy Evropy do Španělského Santiaga de Compostela – Svatojakubskou pouť. O jejich motivaci, přípravách, zážitcích, radostech i útrapách těchto náročných cest za poznáním Evropy i sebe, jsme si s manžely Tichými pohovořili.

Výjimečnost jejich poutí na mne dýchala z každé věty rozhovoru. Při povídání jsme nahlédli i do deníku, který si na každé pouti pečlivě vedou, a podrobněji se vrátili ke dvěma z nich -první a pak té nejdelší. Celkově za posledních devět let ušli přes 5000 km a spřádají i další plány. Letos v květnu šli portugalskou cestu z Porta do Santiaga de Compostela.

Zajímají mě vaše pěší toulky Evropou, ale přiznávám, že o Svatojakubských cestách nemám ani potuchy. Jak jste se vy, klasičtí turisté a cestovatelé, seznámili s významem a podmínkami jedné ze tří největších křesťanských poutí na světě?
Musím se vrátit do roku 2007, kdy jsem v televizi zahlédl kousek pořadu o jakési pouti ve Španělsku, kdy poutník jde několik set kilometrů, vše si nese s sebou, spí kde se dá… Již tehdy se mi zdálo, že by nemuselo být špatné takovou cestu podniknout. Ne, že by mě to lákalo z důvodů křesťanských, ale byl to rozdíl oproti našemu běžnému cestování s cestovkami. Myšlenku jsem nechal zrát. Za nějaký čas jsem přečetl knížku Poutník od P. Coeliho a posléze zadal do Googlu heslo Svatojakubská pouť. Hned první odkaz mě dostal. Poslouchal jsem i reportáže Pavly Jazairiové, která tuto pouť šla a za měsíc ušla 800 km. Konečně jsem se odhodlal sdělit vše své manželce. Moje představa byla, že něco takového ona ani za nic nepodnikne. K svátku v roce 2008 jsem ještě koupil knížku Pavly Jazairiové Cestou hvězdy a čekal na reakci. Byla překvapivá: Tu cestu musíme zvládnout nebo se o ni alespoň pokusit!

Evropská unie přijala Svatojakubskou pouť jako kulturní dědictví. Jak je organizována? Co musí poutník před zahájením cesty podstoupit?
Evropou prochází řada svatojakubských poutních cest směřujících do španělského Santiaga de Compostela. Známé jsou francouzská, portugalská i jiné. I přes Českou republiku vedou dvě z Polska, z nichž jedna prochází Všeruby dále do Německa. Jsou značeny žlutou šipkou a mušlí. Jde převážně o lesní a polní cesty, úvozy, výjimečně krajnice silnic nižších tříd. Po výběru trasy, která odpovídá našemu časovému plánu, si vyžádáme ze Santiaga de Compostela takzvaný Credential, což je průkaz poutníka, kam dostává cestou razítka. V Santiagu mohou pak zkontrolovat, zda jsme určených minimálních 100 kilometrů ušli a můžeme dostat compostelu – důstojní doklad a pouť ukončit poutní mší v krásné gotické katedrále svatého Jakuba.

Vzpomeňme první vaši svatojakubskou pouť roku 2009. Naplnila představy?
Naše příprava byla v poslední fázi ovlivněna úrazem a operací babičky. Museli jsme tedy přehodnotit trasu a délku. Schválený plán se zredukovala na 15 dní a cestu z Leonu do Santiaga de Compostela v délce přes 400 km. Přemýšleli jsme i o možnosti podívat se ještě ze Santiaga na ´Konec světa´, což bylo dalších 100 km. Z Prahy jsme odlétli 26 dubna 2009, v Leonu s mezipřistáním v Madridu jsme přistáli před půlnocí. Spali jsme v hotelu, ráno v recepci jsme dostali razítko do Credentialu, snídani a vyšli jsme. Našli jsme první značku – žlutou šipku s mušlí a dostali jsme se na trasu. Spali jsme hlavně v ubytovnách pro poutníky, kterých je při španělské cestě hodně. Za 12 dní při denních dávkách zhruba 35 km jsme procházeli řadou typických španělských vesnic, městeček s kostelíky. Překročili jsme pohoří Monte Leon a obdivovali jeho zasněžené štíty. Potkávali jsme poutníky a setkávali se s dobrosrdečností prostých Španělů. Překonávali jsme únavu, blbou náladu, ošetřovali nohy, radovali se. Hela snášela cestu viditelně lépe než já. Často hekám, stěžuji si. 6. června jsme v Santiagu de Compostela, navštívili jsme mši pro poutníky v katedrále svatého Jakuba. Dostáváme krásný vytoužený blanket Compostela. Dochází i na náš prvotní záměr dojít až na ´Konec světa´ u městečka Finisterra. U patníku s číslem 0,00 km se fotíme. Nechápeme však, proč to tady bylo považováno za konec světa. Naši předkové zřejmě tenkrát ještě nevěděli, jak to s tím světem vlastně je. Skutečností ale zůstává, že se jedná o nejzápadnější bod Evropy. Autobusem se vracíme do Leonu A 10. května jsme doma. Dokázali jsme to!

Připomeňme i tu nejdelší pouť, francouzskou, roku 2011. Bolela?
S jídlem roste asi opravdu chuť. Po prvních dvou poutích 400 a 370 km jsme chtěli další. Dohodli jsme se, že absolvujeme celou francouzskou cestu. Je to ´jen´810 km a měsíc nám musí stačit. Na startovní čáru do francouzského saint-jean-pied-de-port jsme zvolili tentokrát vlak.14. dubna 2011 nás odváží přítel Karel Veverka autem do německého Furthu a dále pokračujeme vlakem do Norimberka, Stuttgartu a odtud do Paříže a z ní na jih k úpatí Pyrenejí do městečka Saint Jean Pied de Port. A jsme na začátku naší dlouhé cesty do Santiaga de Compostela. Dostáváme razítko do credentialu a rychle na značenou cestu. Tentýž den přecházíme Pyreneje. Naše cesta vede severem Španělska městy Pamplona, Logroňo Burgos, Samagúň, Leon, Ponferrada. Denně šlapeme v průměru 30 km krásnou přírodou v dešti i vedrech. Vesnice jsou vyzdobeny symboly svatojakubské pouti, okolo cest je řada křížů. Otlaky, puchýře, namožené šlachy, bolavé kotníky se snažíme nevnímat. V Leonu navštěvujeme překrásnou gotickou katedrálu, potkáváme české turisty ze Vsetína. Únava stoupá. 100 km před cílem se Hela hroutí. Jde již 200 km s bolestivým zánětem šlach. Brečí, tak moc chtěla dojít. Jen s obtížemi se nerozbrečím s ní. Nechávám zavolat taxi do nejbližšího Portomarinu. Lékárna, občerstvení, odpočinek a Hela chce jít dál. Moje pochybnosti odmítá. 14. května 2011, 30. den cesty, 800 km v nohách a jsme v cíli. Santiago de Compostelo již známe. Katedrála, mše, compostela. Na této dlouhé pouti byla Hela jednoznačně hvězdou. Ušli jsme celou francouzskou cestu svatojakubské pouti, ten kousek autem do Porto Marinu byl nutný. Když jsme šli těch posledních 270 km, opakovaně jsem se za říkal, že už žádnou pouť nepůjdu. Doma jsem se k tomu tak rezolutně nestavil. Vím ale jistě, že tak dlouho pouť již nepůjdeme. Ano, bolela.

Karel Frait

Autor: Redakce

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Agenturní zprostř. KEL-MONTÁŽNÍ TECHNIKA, NUTNO PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU (ve všední dny 9:00 - 15:00 hod)!!!. Pracoviště: Kolja s.r.o. - agenturní zprostř. kel-montážní technika, Smolovská, č.p. 201, 345 26 Bělá nad Radbuzou. Informace: Zdeňka Johánková, +420 777 897 195.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Lisařka a montovačka voskových modelů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Možnost jednosměnného nebo dvousměnného provozu, popř. zkráceného úvazku., práce pro manuálně zručné, precizní práce. Práce vhodná spíše pro ženy., Doprava zajištěna: Domažlice-Spáňov-Kout na Šumavě. Pracoviště: Kdynium a. s., Nádražní, č.p. 104, 345 06 Kdyně. Informace: Dana Sajlerová, +420 379 715 207.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/skladnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: SŠ vzdělání, praxe v oboru výhodou, platné zkoušky na motorové vozíky - není podmínkou, odpovědnost, spolehlivost, přesnost a flexibilitu, Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, odpovědnou a zajímavou práci v přátelském a dynamickém týmu, flexibilní pracovní dobu, příspěvek na dopravu, odborné a jazykové vzdělávání, možnost profesního růstu a osobního rozvoje, Možnost prodloužení.. Pracoviště: Proheq (cz) s. r. o., U Pískovny, č.p. 308, 344 01 Domažlice 1. Informace: Schambergerová Jana, +420 379 415 512.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 15 000 Kč

Seřizovači a obsluha dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků Dělník v dřevovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Hledáme do dřevovýroby na kotoučovou pilu a štípačku. Nástup ihned! Celý nebo možno i zkrácený úvazek.. Pracoviště: Josef böhm - bílý mlýn, 345 02 Kout na Šumavě. Informace: Josef Böhm, +420 723 090 042.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neznámý řidič poškodil sloup se zrcadlem v Loučimi.

Neznámý řidič zničil zrcadlo u hlavní silnice v Loučimi

Domažlický pivovar prochází přestavbou.

Vzácnou fresku vrátí po obnově do nové pivnice

Nehoda taxíku a kamionu má 150 tisícovou škodu

Domažlice – V noci ze soboty na neděli došlo nedaleko domažlického kostela U Všech svatých ke střetu taxíku a kamionu.

Utýrala neteř. Ji samotnou v dětství surově bil otec

Plzeň – Hrozí jí až šestnáct let za mřížemi, její rodina, která dorazila obžalovanou Denisu M. podpořit až Jeseníku, je ale přesvědčena o její nevině.

Horšovskotýnští žáci vařili v Německu

Horšovský Týn – V polovině března se patnáct žáků horšovskotýnské základní školy za doprovodu pedagožek Anny Ježkové a Písaříkové vydalo na workshop s kuchařem v partnerské škole Naabtal-Realschule v bavorském Nabburgu.

Zloděj okradl dobrovolné hasiče ve Vidicích

Vidice – Dne 16, března přijali policisté obvodního oddělení Horšovský Týn oznámení o krádeži věcí v hasičské zbrojnici obce Vidice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT