Promrzlého a vyděšeného psa našli v neděli ráno přivázaného k plotu fotbalového hřiště v Horšovském Týně policisté. Přivolaní strážníci jej převezli do záchytného boxu v Semošicích. Člověku, který mu utrpení způsobil, přitom hrozí jen pokuta.

„Tady když bude člověk stát půl hodiny, tak promrzne na kost. Pořádně to tu profukuje. Jestli tu byl celou noc, tak je to hrůza,“ prohlásil na místě nálezu psa strážník Karel Pecka.„Bohužel je to jen přestupek, takže bychom majitele mohli maximálně předvolat před přestupkovou komisi a zaplatil by pokutu. Psa pak většinou odebereme a hledá se náhradní majitel. Trestný čin by to byl, až když by bylo zvíře hodně ztýrané nebo by mu někdo způsobil smrt,“ uvedl strážník.

Německý boxer přitom patří k choulostivým plemenům a nemůže být dlouho vystaven mrazu, snadno totiž prochladne.

Městská policie v Horšovském Týně se teď snaží najít majitele psa. „Nepočítáme s tím, že by byl přímo z Horšovského Týna, ale kdyby někdo psa na fotografii poznal, ať se prosím ozve. Pes je teď v záchytném boxu v Semošicích, zatím jej nemohl prohlédnout veterinář, takže nevíme, jestli třeba nemá čip nebo tetování. Čekáme, až se trochu více zklidní. V neděli byl tak vystresovaný, že jsme jej nemohli ani odvázat, trochu mě kousl i přes speciální rukavici. Museli jsme použít odchytovou smyčku,“ vysvětlil Pecka. Dodal, že se budou snažit najít německému boxerovi nového pána. „Stačí, když se zájemce ozve!“

V záchytném boxu v Semošicích – Peřině skončilo v loňském roce dvacet psů. „Většině z nich jsme našli nového majitele, pět jich ale skončilo v útulku v Mariánských Lázních,“ sdělil strážník Jan Šinál. „To samozřejmě stojí město peníze. Za každého psa platí radnice ´Mariánkám´ pět tisíc korun, k tomu se musí připočíst benzín, co projezdíme, krmení a ošetřování v Peřině,“ upozornil.

Proč se lidé psů takto ohavně zbavují, je podle strážníků těžké říci. „Nejsou to přitom jen staří nebo nemocní psi. Nechávají uvázané mladé, čistokrevné psy, je to absolutně jedno. Lidi za ně nejspíš nechtějí platit nebo se o ně starat. Pak by si je ale neměli vůbec pořizovat. Je to hnus, mít to srdce přivázat ho a nechat být, ale alespoň že to udělali ve městě, kde ho někdo najde,“ poznamenal Pecka.

Zatím nejhorší způsob, jakým se kdosi snažil zbavit psa, zažili horšovskotýnští strážníci před sedmi lety. „Někdo tehdy přivázal psa v lese u Tasnovic drátem ke stromu. pes si úplně uřízl kůži kolem krku, veterinář ho musel utratit,“ vzpomněl si na ošklivý případ lidské krutosti Pecka.