Perníčky začala Ludmila Fliegelová dělat nejprve jen pro radost, před léty se do nich pustila naplno. „Perníčkům se věnuji dá se říct už možná více než 20 let, kdy jsem občas s dětmi na Vánoce upekla pár perníčků a ozdobila si je. Ale bylo to úplně obyčejné jednoduché zdobení a nikdy jsem v tom nehledala žádný vyšší smysl,“ řekla k začátkům Fliegelová.
„Intenzivně jsem s perníčky začala před sedmi lety, kdy jsem si říkala, že bych si tím mohla jen tak přivydělat k výplatě a občas nazdobila nějaké perníčky pro někoho. Udělala jsem si živnostenský list. Začala jsem tehdy na Velikonoce a od té doby jsem se nezastavila,“ pokračuje Fliegelová.
Učarovala jí krása, která při tvorbě a především zdobení perníčků vzniká pod rukama. „Je to pro mě relaxace, kreativní vyjádření. Pořád se učíte něco nového, objevujete nové techniky. Přináší mi to radost a těší mě, že perníčky přináší radost i někomu jinému,“ poznamenala perníkářka.
Pod jejíma rukama vznikají klasické perníčky jako jsou pouťová, narozeninová, svatební srdíčka, prasátka, klíče, pantoflíčky a podobně, ale také hotová mistrovská díla, ke kterým se dají přirovnat perníkové chaloupky, pařezové chaloupky, betlémy a podobně.
Dle názvu, pod kterými Domažličanka tvoří, je již patrné, že její perníčky budou i místně zaměřené. Nachází se na nich totiž i známé tradiční chodské vzory. „Líbil se mi chodský motiv. Když jsem hledala název mojí značky, tak mě hned napadlo právě Perníčky z Chodska, protože Chodsko mám ráda, mám ráda chodské kroje a jsme na Chodsku. Chodský motiv je krásně veselý, radost pohledět. Takže proto mě inspiroval právě tento motiv. Chodských motivů je spousta, kterými se dá zdobit. Mám radost, když postupně přidávám barvičky a vidím, jak mi ten perníček doslova rozkvétá pod rukama,“ vyprávěla s nadšením Fliegelová.
K letošnímu jubilejnímu ročníku Chodských slavností přichystala tradiční perníčky i novinky. Už před pár lety začala dělat Domažlické věže, které jsou trochu zakřivené, stejně jako skutečná Domažlická věž. Měly velký úspěch a tak budou k mání i letos. „Nechala jsem si udělat obrázky s vyobrazením Domažlické věže, brány nebo Chodského hradu. Jsou natištěné jedlou barvou na fondánový list, který dávám na perníčky. To by měla být novinka letošních Chodských slavností,“ nalákala perníkářka.
S pečením a zdobením na Chodské slavnosti začíná od poloviny července a snaží se, aby nabídka byla pestrá. „Hlavně musí být chodská srdíčka, protože jak víme, tak srdce z pouti je asi nejprodávanější. No ale pak to jsou různí andílci, prasátka, panáčci a drobné kousky pro dětičky, aby měly co zobat,“ poznamenala Fliegelová s tím, že si ale udělá i čas na letní dovolenou a především vnoučátka. „Perníčky jsou sice práce, ale když vás práce baví, tak to člověk ani jako práci nebere,“ uzavřela perníkářka, kterou budou moci lidé vidět během Chodských slavností před informačním centrem na Chodském náměstí, kde budou k vidění i další tradiční řemesla.