Do konce října by měla vláda schválit zákon, který přerozděluje výnosy z daní ve prospěch menších obcí na úkor velkých měst. Oslovení starostové na Domažlicku už vědí, na co by případné peníze navíc jejich obec využila.

„Prioritou posledních měsíců je u nás revitalizace bytového fondu. Případné peníze navíc bychom mohli použít na doplatek za nástavby, které v rámci této investiční akce vznikají,” říká starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka. Jmenoval i další plány, na které radnice shání peníze: „Potřebujeme dodělat chodník v Dlouhé ulici a revitalizovat návsi v místních částech, které Bělá spravuje.”

Zvýšení podílu z vybraných daní by přivítali i Drahotínští. „Je toho hodně, na co bychom peníze potřebovali. V katastrofálním stavu máme místní komunikace. Rekonstrukci by potřebovala i budova obecního úřadu a čeká nás i hledání vodního zdroje, který nám zatím chybí,” shrnul starosta Jan Michal.

Nyní zákon stanoví , že obec do pěti tisíc obyvatel pobírá na jednoho z nich 6 800 korun. Téměř 18 tisíc korun získávají na jednoho svého občana Brno, Plzeň a Ostrava.

Zdaleka největší prostředky plynou do Prahy, která je zároveň i krajem, a tak na jednoho svého obyvatele získává 30 tisíc korun.

Na propastný rozdíl v těchto relacích upozornila i nedávná demonstrace starostů z celé republiky před Úřadem vlády, které se zúčastnil i starosta Chodské Lhoty František Jílek.

„Malé obce dostávají na jednoho obyvatele sedmkrát méně než velká města. Když má obec sto obyvatel, musí vystačit se sedmdesáti tisíci korunami měsíčně, což je strašně málo. Tento stav by mohl dospět k zániku obcí či jejich nucenému slučování,” uvádí Jílek. Podle jeho slov premiér Nečas, který na mítink se starosty přišel, slíbil prosazení požadavků menších obcí.

Zástupci starostů se sešli i s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

„Ubezpečil nás, že námi požadovaný trojnásobek rozdílu v příjmech mezi nejbohatší Prahou a nejchudšími obcemi bude i nadále prosazovat,“ uvedla místopředsedkyně Sdružení místních samospráv Věra Kovářová.

Zvýšit se má podíl z daní pro 6 241 menších obcí o 13,5 miliardy korun. Největší nárůst výnosů by měli pocítit právě obce od dvou do deseti tisíc obyvatel.