Bouřlivé reakce vyvolalo rozhodnutí Německa, které zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí, kde se vyskytuje koronavirová mutace. Od neděle se proto na hranice vrátí stálé kontroly.

Sasko kvůli tomu každodenní přeshraniční dojíždění za prací umožní jen zdravotníkům a pracovníkům v zemědělství, Bavorsko zatím českým pendlerům dojíždění nezakazuje.

Lidé, kteří pracují v Sasku, se tak většinou včera narychlo balili a stěhovali se na příští týdny od rodin za hranice. Netrpělivě na rozhodnutí zemské vlády čekali také pendleři pracující v Bavorsku. I jim hrozilo, že se už do práce v pondělí nedostanou. „Loni se z nás stali rukojmí české vlády, teď německé. Němci z nás mají strach, údajně jsme nosiči koronaviru. Ale vždyť my chodíme pravidelně na testy,“ zlobil se třeba Miroslav Huttr z Poběžovic.

Na Domažlicku má manželku a dvě děti. Za rodinou dosud pravidelně dojížděl. Změnu si dovedl těžko dovede představit.

„Testy jsme podstupovali, v práci jsme byli jen v případě, že jsme byli negativní. Zatímco Němci si vesele chodili do práce bez testů a kýchali na nás, my jsme věděli, že negativní jsme. Tak kdo byl vlastně ohrožen?“ přikyvoval Pavel z Chebu.

Večer přišly pendlerům z Bavorska lepší zprávy. Spolková země rozhodla, že prozatím přeshraniční dojíždění za prací českým pendlerům jako Sasko neomezí. „Češi však vedle pravidelného testování budou muset jezdit do práce přímou cestou a bez zastavení,“ uvedl bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek.

Nadále je ovšem možné, že Bavorsko přístup k českým pendlerům, kterých je podle německého úřadu práce v této spolkové zemi přes dvacet tisíc, ještě přehodnotí.„Už mi volal šéf, v pondělí prý můžeme přijet bez problémů. Je to dobře, už jsem uvažoval, že si raději najdu práci v Česku. Není myslitelné na týdny odjet od rodiny,“ oddechl si Miroslav z Domažlic, který pracuje ve stavebnictví.

Jana Průhu, který loni na jaře založil sdružení Pendleři bez hranic, zpřísnění podmínek z německé strany nepřekvapilo. „Bohužel česká vláda neposkytuje záruky, že bychom epidemii zvládali. Vina ale padá také na opozici. Poslanci ve čtvrtek neschválili nouzový stav. Neshodli se na žádných východiscích, jak se z problému dostat,“ sdělil.

České dráhy kvůli novému statutu ČR o víkendu obousměrně přeruší provoz všech vlaků mezi Českem a Německem, nebudou jezdit ani regionální spoje do Bavorska a Saska