Oslava byla zahájena před obecním úřadem, kde na úvod zazněly proslovy.

„Původní název naší vesnice v nejstarších zmínkáchz roku 1789 zněl Bernloch. Úředně se v roce 1854 naše obec nazývala Pelechny, německy Pelechen a později Pelechy,“ představila historii obce starostka Hana Váchalová a dodala, že Pelechy jsou od roku 1990 samostatné s vlastním obecním zřízením.

Pokračovalo se mší svatou u hasičské zbrojnice a poté se už lidé vydali na louku naproti Háječku, kde byl připraven další kulturním program.

„Zahrají zde harmonikáři, je připraven také doprovodný program pro děti a celý večer pak zakončí a k tanci a poslechu zahraje dechová hudba Dupalka,“ okomentoval průběh akce místostarosta obce Petr Královec a dodal, že kulturní akce se v Pelechách konají pravidelně.

S nápadem oslavit výročí obce přišel právě místostarosta Královec.

„Při listování v historických pramenech jsem narazil na to, že to bude letos již 230 let od první zmínky o obci, proto mě napadlo uspořádat takovou oslavu,“ prozradil Královec. V rámci oslav si návštěvníci také mohli prohlédnout výstavu fotografií z historie obce a sboru dobrovolných hasičů. A protože v obci, která má pouze 77 obyvatel, se nezahálí, na příští rok se plánuje oslava 30. výročí od založení místního hostince.

Páteční koncert v klubu Moskyto.
Kapely pomohly psímu útulku