Není pochyb, že svůj velký podíl na tom měla rekonstrukce jedné ze stařičkých místní chalup na penzion, který majitelé Adolf Dejdar a Libor Šperl nazvali Chodská strážnice. Kromě zrekonstruovaného objektu pro ubytování se v areálu nacházejí koňské stáje i výběh pro koně.

„Jsem z toho nadšená, co ti dva dokázali. Je to jak sen. Zase jsme krásnější,“ uvedla Deníku starostka obce Hana Váchalová.

Podle jejích slov nemělo i z tohoto důvodu zastupitelstvo problém při schvalování trasy hipostezky.

„Zastupitelé se seznámili s projektem společnosti Šperl–Dejdar, která bude v naší obci rozvíjet venkovskou turistiku, a schválili ho. Konkrétně se záležitost týkala trasy hipostezky a pořízení odpočívky a reklamní tabule. Částka, kterou se bude obec na projektu podílet, činí 7 450 korun. Využita bude jako podpora pro zmapování trasy, vybudování odpočívky a osazení reklamní tabule,“ uvedla starostka Váchalová s tím, že zastupitelé si ještě nechají projít hlavou, kam umístí odpočívku a reklamní tabuli.

„Musíme také rozhodnout o výši pronájmu za zábor veřejného prostranství, a to za plochu pro odpočívku a reklamu související se zamýšlenou hipostezkou,“ doplnila Váchalová.

Svědectvím toho, že majitelé penzionu mají ucelený plán pro podnikání ve venkovské turistice, je fakt, že penzion už získal certifikát turistických služeb v projektu ´Cyklisté vítáni´. Stalo se tak i proto, že obec Pelechy protíná cyklotrasa č. 2014, která spojuje místa našeho regionu s bavorským příhraničím.

Podle posledních zpráv bude penzion Chodská strážnice nabízet turistům bezbariérový apartmán s pěti lůžky a pět dvoulůžkových pokojů se samostatným sociálním zařízením už od 1. října.

„Z ubytování v penzionu by měly naší obci plynout určité peníze, budeme však muset aktualizovat vyhlášku o místních poplatcích,“ zakončila starostka Váchalová.

K novému místu vlídnému k turistům se ještě vrátíme podrobněji.

Nový penzion v Pelechách.